Podkarpacka myśl techniczna

opublikowano: 03-03-2020, 22:00

Region chce się podciągnąć w rankingu innowacyjności. Rozdaje granty lokalnym naukowcom i kojarzy ich z przemysłem.

Pierwsze zespoły badawcze otrzymały już finansowanie z konkursów grantowych Podkarpackiego Centrum Innowacyjności (PCI), trwa nabór kolejnych. PCI będzie też umacniać rynkową pozycję stworzonej niedawno sieci lokalnych laboratoriów i organizować kolejne spotkania networkingowe czy cykle szkoleń dla studentów, naukowców i przedsiębiorców. Wszystko po to, by zwiększyć innowacyjność regionu.

Na tle kraju

PCI działa jako jednostka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, finansowana jest z regionalnego programu operacyjnego.

— Realizujemy projekt unikatowy w skali kraju. Jego celem jest utworzenie lokalnego ekosystemu ułatwiającego rozwój innowacji i zwiększenie liczby start-upów w regionie. Integrujemy środowisko naukowe z przemysłem. Chcielibyśmy, aby firmy z regionu znały wyniki badań naukowców, projekty studentów, możliwości uczelnianych laboratoriów itd., a naukowcy kierowali się w swojej pracy potrzebami przemysłu — mówi Jacek Kubrak, prezes PCI.

Podkarpackie w rankingu Potencjał innowacyjności regionów. Indeks Millennium 2019 zajęło 10. miejsce na 16 województw w kraju. Względem dominujących w tym zakresie mazowieckiego, małopolskiego czy dolnośląskiego ma więc sporo do nadrobienia. Region wysoko plasuje się natomiast w jednym z wyszczególnionych w rankingu aspektów innowacyjności — poziomie wydatków na badania i rozwój (4. miejsce). Województwo zawdzięcza to aktywności sektora przemysłowego — udział innowacyjnych firm w ogólnej liczbie biznesów zapewnia regionowi trzecie miejsce w kraju. PCI zdecydowało się dofinansować działania lokalnych naukowców — obecnie kończy nabór do skierowanego do nich programu grantowego. Do rozdysponowania ma 6 mln zł (na jeden projekt od 40 tys. do 200 tys. zł).

W pierwszym naborze konkursowym 25 projektów badawczych otrzymało łącznie 4 mln zł. Wśród dofinasowanych są np. zespoły pracujące nad powłoką chroniącą samoloty i ich podzespoły przed skutkami uderzeń piorunów czy medykamentem w sprayu na bazie cytyzyny wspomagającym walkę z nałogiem nikotynowym. Jacek Kubrak zapowiada kolejne edycje konkursów grantowych. Rozważa możliwość finansowania działań interdyscyplinarnych i międzyuczelnianych zespołów.

— Chcemy połączyć kompetencje ludzi z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Zależy nam na zacieśnieniu współpracy między uczelniami, a także promowaniu projektów technologicznych, które czerpią z wiedzy i doświadczeń specjalistów z różnych dziedzin — informatyki, elektroniki, biotechnologii itd. Jest to zgodne ze światowymi trendami budowania przełomowych, innowacyjnych rozwiązań — mówi szef PCI.

Centrum planuje finansować w kolejnych konkursach także prace badawczo-rozwojowe podejmowane niejako na zamówienie — odpowiadające na zgłoszone wcześniej przez firmy problemy technologiczne. W regionie dominuje sektor lotniczy — „Dolina Lotnicza” zrzesza blisko 140 podmiotów.

— Wartość sprzedaży firm z tego klastra wynosi ponad 3 mld USD, a w regionie mamy dodatkowo klastry IT, medyczny, turystyczny, jakości życia, ekonomii życia, motoryzacyjny, przetwórstwa tworzyw sztucznych, energii odnawialnej — wymienia Jacek Kubrak.

Luka inwestycyjna

Pieniądze z Centrum finansują projekty we wczesnej fazie rozwoju. Dofinansowane w pierwszym konkursie grantowym po zakończeniu programu powinny osiągnąć tzw. gotowość technologiczną na poziomie 3 i 4, co oznacza eksperymentalne potwierdzenie przyjętych założeń i zweryfikowanie komponentów technologii w warunkach laboratoryjnych. W regionie brakuje jednak kapitału na dalszy rozwój technologii. Venture capital jest mało aktywny na Podkarpaciu.

— Najciekawsze projekty z regionu będziemy więc przedstawiać krajowym funduszom venture capital, w tym podmiotom z programu Bridge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Start-upom bazującym na badaniach naukowych oferują one do 1 mln zł dofinasowania — mówi Jacek Kubrak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane