Podlaskie Gazele mierzą coraz wyżej

08-02-2017, 22:00

Najdynamiczniej rozwijające się małe i średnie przedsiębiorstwa z Podlasia mają na koncie wiele sukcesów, ale wierzą, że stać je na więcej

Aby w obecnych czasach utrzymać się na rynku, trzeba nie tylko dobrze opracowanej strategii, ale też gotowości do podejmowania ryzyka i stosowania się do zasady fair play — przekonywały Gazele Biznesu podczas uroczystej gali, która odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej — Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

Wyświetl galerię [1/6]

PODLASKIE PODIUM: Leszek Winnicki, reprezentant firmy Kalter, oraz Marta Popławska, która odebrała nagrodę w imieniu firmy Electrum. JAN MALEC

Poprzeczka w górę

Zwycięskie przedsiębiorstwa miały wiele powodów do dumy.

— Powstaliśmy w 2009 r. jako zrzeszenie około 20 sklepów. Dziś jest nas 1060. Warto przypomnieć, że gdy firma Apple — dziesięć lat temu — wypuściła na rynek swój pierwszy telefon, jej akcje kosztowały około 16 USD. Teraz jest to 160 USD, a więc dziesięć razy więcej. Nasz wzrost jest jeszcze bardziej dynamiczny. Chcemy być dominującą siecią w Polsce, a następnie w Europie — przekonywał Krzysztof Pakuła, prezes Grupy Chorten, zrzeszającej sklepy spożywcze z kapitałem polskim. Na intensywny rozwój stawia także Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce.

— W ostatnim czasie udało nam się rozbudować Zakład Zagospodarowania Odpadów, co zwiększyło naszą przepustowość. Działamy jednak nie tylko w segmencie śmieci. Mamy też market budowlany, który stale rozwijamy. Obecnie zajmuje on 3 tys. mkw., jednak planujemy powiększyć go o około 2 tys. mkw. — mówił Jarosław Kot, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Hajnówce.

Bliżej technologii

Podlaskie Gazele mówiły także o coraz większej otwartości na nowinki technologiczne.

— Otrzymaliśmy dwa złote medale za innowacyjne rozwiązania. Poza tym, nasza suszarnia drewna ma opinię o innowacyjności Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, zaś nasza kotłownia — opinię o innowacyjności Instytutu Energetyki w Łodzi — mówiła Joanna Lisowska, dyrektor biura obsługi zarządu Zakładów Maszynowych Hamech. W innowacje inwestuje także Enpol.

— Jesteśmy młodą, prężnie rozwijającą się firmą. Produkujemy i dystrybuujemy armaturę przeciwpożarową. Systematycznie wprowadzamy do naszego biznesu nowe technologie, starając się pokazać z jak najlepszej strony technicznej — przekonywał Mikołaj Wierel, współwłaściciel firmy Enpol.

W tym roku w województwie podlaskim wyróżniliśmy 75 przedsiębiorstw. Pierwsze miejsce zajęła firma Electrum, która świadczy usługi konsultacyjne, projektowe, realizuje inwestycje w branży energetycznej, przemyśle i budownictwie komercyjnym oraz zarządza nimi. Na pozycji drugiej uplasowało się Biuro Handlowe Netto, które oferuje włoskie płytki ścienne i własne podłogowe. Trzecie miejsce zajęła spółka Kalter działająca na rynku mieszkaniowym jako generalny wykonawca obiektów mieszkaniowych i użyteczności publicznej. „Puls Biznesu” organizował ranking już po raz siedemnasty. Autorem zestawienia jest wywiadownia gospodarcza Coface.

Partner strategiczny: PKO Bank Polski

Partnerzy: PZU PKN ORLEN Play dla Firm Krajowy Rejestr Długów DPD Polska

Partner regionalny: Biacomex

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Podlaskie Gazele mierzą coraz wyżej