Podnieść podatek czy... zlikwidować Senat

Kazimierz Krupa
opublikowano: 05-11-2004, 00:00

Senat, zgodnie z oczekiwaniami i doktryną populistyczną, a wbrew zdrowemu rozsądkowi, poparł wprowadzenie 50- -proc. progu podatkowego dla dochodów powyżej 600 tys. zł. Za przyjęciem ustawy głosowało 71 senatorów, przeciw było 17, wstrzymało się 2. Decyzja Senatu jest zgodna z zapisami ustawy sejmowej, tak więc decyzja parlamentu w tej sprawie jest ostateczna i w takiej wersji trafi na biurko prezydenta.

O sensie i celowości (a raczej ich braku) wprowadzenia tego podatku dla najbogatszych (poza schlebianiem najbardziej populistycznym nastrojom) napisaliśmy bardzo wiele, tutaj przypomnijmy więc tylko najważniejsze fakty. Resort finansów, który jest zdecydowanie przeciwny tej inicjatywie ustawodawczej, przy okazji debaty sejmowej szacował, że nowa stawka dotknie około 4 tys. osób, a wpływy budżetowe z tego tytułu mogą wynieść około 240 mln złotych. Mogą, ale nie muszą, bo tyle by one wyniosły, gdyby podlegający temu podatkowi karnie go zapłacili w naliczonej wysokości. Tymczasem, jak oceniają specjaliści, ponieważ podatek dotyczy przede wszystkim najwyżej uposażonych menedżerów, część z nich zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania, część wyniesie swoje dochody do bardziej przyjaznych krajów i w efekcie „uzysk” może nie przekroczyć 50 proc. planowanej kwoty, czyli 120 mln złotych.

120 mln złotych to akurat tyle, ile — według ustawy budżetowej na rok 2004 — będzie nas, podatników, kosztowało utrzymanie drugiej izby parlamentu, czyli Senatu. Wystarczyłoby więc, miast podnosić podatki, co nigdy nie jest dobrym sygnałem, zlikwidować Senat. Bilans wyjdzie i tak na zero. Powiem więcej, jeżeli rzeczywiście tak wszystkim posłom i senatorom leży na sercu dobro najuboższych, to już zostawmy ten podatek (ostateczną decyzję podejmie prezydent), ale zlikwidujmy Senat — przychody będą podwójne. A przecież jego skasowania, poza samymi senatorami i pracownikami kancelarii, i tak nikt nie zauważy. Pożytku merytorycznego przecież z niego nie ma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Podnieść podatek czy... zlikwidować Senat