Podpisanie Kodeksu Etycznego przez ministrów opóźni się

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-01-2006, 11:46

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Kodeks Prezydencki Postępowania Etycznego nie zostanie podpisany przez ministrów przed wtorkowym posiedzeniem rządu - poinformował PAP rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz. Kodeks ma zostać podpisany jeszcze w tym tygodniu, na specjalnie zwołanym w tym celu posiedzeniu Rady Ministrów.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Kodeks Prezydencki Postępowania Etycznego nie zostanie podpisany przez ministrów przed wtorkowym posiedzeniem rządu - poinformował PAP rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz. Kodeks ma zostać podpisany jeszcze w tym tygodniu, na specjalnie zwołanym w tym celu posiedzeniu Rady Ministrów.

Rzecznik wyjaśnił, że opóźnienie w podpisaniu dokumentu spowodowane jest wprowadzaniem do niego zmian. Jak podkreślił, korekty te spowodują, że zapisy Kodeksu obejmą także wiceministrów, członków gabinetów politycznych oraz wojewodów i wicewojewodów.

"W ten sposób zapisy Kodeksu zostaną rozszerzone na cały korpus +polityczny+" - zapewnił Ciesiołkiewicz.

Kodeks Prezydencki Postępowania Etycznego premier Kazimierz Marcinkiewicz otrzymał na początku października od Lecha Kaczyńskiego. Zapisano w nim m.in., że premier i ministrowie muszą przestrzegać zasady odpowiedzialności zbiorowej. Ministrowie ponoszą odpowiedzialność za politykę, decyzje i działania swoich resortów.

Zgodnie z kodeksem, premier i ministrowie mają m.in. "unikać przyjmowania wszelkich podarunków i gościnności, które mogłyby podważyć ich oceny lub angażować w nieprawidłowe zobowiązania"; odchodzący ze stanowiska ministrowie "powinni zasięgać rady premiera odnośnie wszelkich nominacji, jakie chcieliby przyjąć w ciągu dwóch lat po odejściu".

W kodeksie zapisano też, że ministrowie powinni tak uporządkować swoje sprawy, "by nie powstał konflikt pomiędzy ich prywatnymi interesami (finansowymi lub innymi) a ich zobowiązaniami publicznymi, a także, by nie powstało podejrzenie o obecność takiego konfliktu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane