Podtrzymane tendencje z minionego tygodnia

Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ
opublikowano: 08-02-2016, 17:07

Drugi tydzień miesiąca z reguły jest jednym ze spokojniejszych, gdyż brakuje ważnych publikacji makroekonomicznych.

Tym razem dochodzi do tego święto w Chinach i w konsekwencji zamknięty tamtejszy rynek wraz z okolicznymi parkietami azjatyckimi. Prowadzić to powinno do spokojnego poniedziałku, ale wcale tak się nie stało.

Od pewnego czasu w oczy rzucają się dwie kwestie. Pierwsza to próba niezłego zachowania GPW po dłuższym okresie zniżek. Druga z kolei wiąże się z bijącą po oczach słabością parkietów europejskich, które bez konkretnej przyczyny pogrążyły się w spadkowej spirali. Dzisiaj co do zasady te dwie tendencje były kontynuowane. Tym samym parkiety europejskie po otwarciu lekkimi wzrostami wznowiły negatywną tendencję, która w przypadku głównych indeksów kontynentu doprowadziła do wyznaczania nowych tegorocznych minimów. Nie było o to trudno, gdyż zniżki sięgały, bądź nawet przekraczały 3%. Próżno szukać klarownej przyczyny takiej słabości. Być może pogarsza się sentyment w związku z wciąż nierozwiązanym problemem uchodźców. Inny powód to problemy sektora bankowego sygnalizowane przez słabe jego wyniki. W końcu na nowo odżyły tendencje deflacyjne, które co do zasady są szkodliwe dla akcji i wiążą się z ryzykiem spowolnienia gospodarczego.

W tym środowisku GPW znalazła się pod oczywistą presją, która zmusiła indeksy do spadków. Były one jednak mniejsze niż w otoczeniu, a spółki surowcowe wciąż radziły sobie całkiem nieźle. Wyglądało to na próbę kontynuacji zachowania z minionego tygodnia, kiedy oczekiwania na łagodną politykę amerykańskiego banku centralnego stały się jednym z głównych sprzymierzeńców warszawskiego parkietu. Ostatecznie WIG20 stracił lekko ponad 1%, co było bardzo dobrym wynikiem jak na pogrom obserwowany na innych parkietach. Spadkom towarzyszył również niski obrót, co z reguły jest pozytywnym znakiem. Problem Warszawy jest jednak taki, że aktywność ostatnimi czasy jest niska niezależnie od kierunku zmian indeksów i to już jest problem, choć o naturze długoterminowej i nie wiążącej się z dzisiejszym zachowaniem GPW.                     

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ

Polecane