Podtrzymanie presji podażowej na PLN

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 15-02-2019, 07:43

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę lekkiego odbicia na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3293 PLN za euro, 3,8361 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,81413 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9094 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,709% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku FX były dość dynamiczne – publikacja danych dot. sprzedaży detalicznej za styczeń w USA zmieniła układ wokół dolara, co z kolei rzutowało również na wyceny EM. Najmocniejszy spadek wskaźnika od blisko 9 lat szybko przełożył się na kolejną rewizję założeń wobec  polityki monetarnej FED. Domyślny scenariusz zakłada stabilizację stóp w USA w tym roku, podobnie zresztą jak w Polsce. Niemniej słabe dane zaciążyły na dolarze, co przełożyło się również na cofnięcie na parze USD/PLN, która osłabiła się z okolic 3,8522 PLN. W szerszym kontekście PLN pozostaje relatywnie słabszy, a na rynku widoczna jest lekka presja podażowa. Krajowe dane (szybki szacunek) dot. PKB nie zmieniły układu handlu. Dynamika za IV kw. wyniosła 4,9% r/r wobec spodziewanych 4,8% r/r. Niemniej w dalszym ciągu jest to publikacja poniżej 5%, co sugeruje lekkie spowolnienie dynamiki konsumpcji i docelowo powinno sygnalizować schłodzenie koniunktury w kolejnych kwartałach. Z punktu widzenia handlu kluczowym czynnikiem pozostaje amerykański dolar oraz nastroje wokół trwających negocjacji na linii USA-Chiny.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. CPI za styczeń, gdzie spodziewany jest odczyt w okolic 1% wobec 1,1% uprzednio. Ponadto szeroki kalendarz makro zawiera dziś serię danych z USA, gdzie poznamy m.in. odczyt produkcji przemysłowej.

Z rynkowego punktu widzenia koszyk BOSSA PLN nieznacznie odbił niemniej ciągle pozostaje poniżej bariery 90 pkt. EUR/PLN oscyluje blisko oporu na 4,3369 PLN, podczas gdy USD/PLN zmaga się z okolicami 3,85 PLN. Sygnalizuje to podtrzymanie presji podażowej wokół PLN.


24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu