"Podwyżki podaktów opóźnią ożywienie"

MD
opublikowano: 15-05-2009, 12:37

Jeśli Kongress przegłosuje podwyżki podatków proponowane przez administrację Baracka Obamy w projekcie budżetu, nie ma szansy na szybką i stabilną poprawę sytuacji gospodarczej, uważa Martin Feldstein, były doradca Ronalda Reagana i członek Krajowego Biura Badań Ekonomicznych (NBER).

- Obecnie perspektywy gospodarki są niepewne – napisał  Feldstein w The Wall Street Journal. – To nie jest dobry moment na podwyżkę podatków, która ograniczy wydatki gospodarstw domowych i firm – dodał.

Według Feldsteina, w budżecie przedstawionym przez ekipę Obamy zapisano wzrost wpływów z podatków o ponad 1,1 bln USD w nadchodzącej dekadzie. Twierdzi on, że choć podwyżki wejdą w życie w 2011 roku, gospodarstwa domowe już teraz zareagują na przyszłe ograniczenie ich dochodu i zaczną ograniczać wydatki. Jego zdaniem, zapowiedź wyższych podatków od zysków kapitałowych może także już teraz osłabiać notowania spółek giełdowych, a co za tym idzie, przez ograniczanie bogactwa Amerykanów, skutkować niższymi wydatkami na konsumpcję. Niższe kursy akcji, twierdzi ekonomista, to również niższe inwestycje firm.

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane