Czytasz dzięki

Podwyżki w Tesco

opublikowano: 17-02-2020, 22:00

Zamykająca i sprzedająca markety w Polsce brytyjska sieć zaproponowała podwyżkę wynagrodzeń o około 6 proc. brutto.

Dominujące na polskim rynku handlowym sieci dyskontowe co kilka miesięcy ogłaszają podwyżkę wynagrodzeń. W rozdających niegdyś karty na rynku hipermarketach tak dobrze nie jest, a o podwyżki trzeba długo walczyć. W poniedziałek działająca w polskich sklepach brytyjskiego Tesco NSZZ Solidarność poinformowała o tym, że trwająca od wiosny ubiegłego roku walka o podwyżki przyniosła owoce.

„Od 1 marca tego roku miesięczne wynagrodzenia w sklepachoraz centrach dystrybucji wzrosną średnio o około 6 proc. brutto w przeliczeniu na pełny etat. Podwyżka dotyczy około 94 proc. pracowników na aktualnych w strukturze stanowiskach, których obecne wynagrodzenie znajduje się w widełkach płacowych, z wyłączeniem kierowników sklepów i menedżerów centrów dystrybucyjnych” — podała działająca w Tesco Solidarność.

Pracownicy domagali się podwyżek od kwietnia ubiegłego roku. Solidarność wnioskowała wtedy o 350 zł brutto podwyżki dla zwykłego pracownika i 200 zł dla kierowników sklepów. 6-procentowa podwyżka oznacza, że pracownicy o pensjach zbliżonych do płacy minimalnej będą zarabiać o około 150 zł brutto więcej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy