Podział operatora kosztuje 800 mln zł

MEW
opublikowano: 12-11-2008, 00:00

Raport o podziale spółki mówi, że zyski z tej operacji będą niewiele wyższe od kosztów. UKE raczej nie weźmie tych wyliczeń pod uwagę.

Raport o podziale spółki mówi, że zyski z tej operacji będą niewiele wyższe od kosztów. UKE raczej nie weźmie tych wyliczeń pod uwagę.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ma dzisiaj opublikować raport konsorcjum KPMG, Instytutu Łączności i kancelarii prawnej Grynhoff Woźny Maliński. To ważny element dyskusji o podziale Telekomunikacji Polskiej (TP), który zapowiada Anna Streżyńska, prezes UKE.

Z naszych informacji wynika, że zaprezentowane w raporcie wyliczenia kosztów podziału są dość niekorzystne dla decyzji UKE o separacji TP. Konsorcjum wyliczyło, że TP zapłaci za podział 800 mln zł, a zyski dla klientów, wynikające ze spadających cen, będą niewiele wyższe — 900 mln zł w ciągu pięciu lat po podziale.

Pojawia się pytanie o jakość szacunków konsorcjum. TP początkowo wyliczała koszty podziału na 200-300 mln zł. Ale gdy dowiedziała się o wycenie przedstawionej przez analityków, podwyższyła kwotę do 600 mln zł. Z wypowiedzi prezes UKE wynika, że te wyliczenia nie będą decydujące dla decyzji o podziale.

— Będę bardzo ostrożnie podchodzić do wyceny kosztów separacji zaprezentowanej przez konsorcjum. Inne kraje nie robiły takich szacunków — mówi Anna Streżyńska.

W kręgach nieprzychylnych prezes UKE pojawiła się informacja, że zdenerwowana raportem Anna Streżyńska zagroziła, że nie zapłaci za jego odbiór.

— Tak, zagroziłam, że za raport nie zapłacę. Ale powodem była jego słaba jakość. Konsorcjum trudno było poradzić sobie z przygotowaniem takiej masy materiału w krótkim czasie. Pierwotna wersja raportu była źle przygotowana, zawierała mnóstwo nieścisłości, błędów stylistycznych i literówek — mówi Anna Streżyńska.

Być może decyzja o separacji nie będzie konieczna — urząd rozpoczął niedawno rozmowy z TP, która zaproponowała rozwiązania mogące zastąpić podział. Rozbieżności są na razie gigantyczne, ale być może uda się osiągnąć kompromis bez uciekania się do rozwiązania siłowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane