Pogoda dla bogaczy - a dla innych?

Jacek Zalewski
opublikowano: 22-09-2003, 00:00

XII Walne Zgromadzenie Polskiej Rady Biznesu w sobotę podsumowało jej działalność od 17.10.2002 r. do 20.09.2003 r. oraz wybrało nowe władze.

Prezesem PRB został Jan Kulczyk, który już raz stał na czele tego elitarnego stowarzyszenia — w latach 1995-96. Ustępujący prezes Zbigniew Niemczycki, który wykorzystał statutowy limit dwóch kolejnych kadencji na tej funkcji, wszedł w skład nowego zarządu. XII Walne Zgromadzenie odbyło się w Domu Pracy Twórczej ZLP w konstancińskich Oborach. Towarzyszył mu doroczny piknik PRB.

W minionym roku Polska Rada Biznesu promowała integrację Polski z Unią Europejską, głównie poprzez Inicjatywę Obywatelską „TAK w referendum”. Drugim przedsięwzięciem o szczególnym znaczeniu było stworzenie płaszczyzny współpracy 11 największych, równoprawnych organizacji biznesowych pod nazwą Rada Przedsiębiorczości. Znaczną część sprawozdania PRB zajmuje właśnie dorobek owej wspólnej Rady. Dzięki jej powołaniu, środowisko polskich przedsiębiorców wreszcie zaczęło realnie wpływać na politykę gospodarczą, zarówno rządu, jak i parlamentu.

Uchwała programowa PRB na lata 2003-04 wyraża głębokie zaniepokojenie stanem budżetu państwa i całego sektora publicznego. Biznesowa elita zaapelowała o pilną rewizję założeń budżetowych w kierunku istotnego obniżenia wydatków, zmniejszenia deficytu i wdrożenia reformy finansów publicznych już od 1 stycznia 2004 r. Ponadto PRB podtrzymała poparcie dla idei powszechnego podatku liniowego, zaapelowała o przyspieszenie i sfinalizowanie prywatyzacji gospodarki oraz o uchwalenie ustawy o wolności gospodarczej.

Sami członkowie PRB zobowiązali się do wykorzystania swego międzynarodowego doświadczenia, kontaktów i możliwości dla jak najlepszego startu Polski w Unii Europejskiej. W szczególności chodzi o pełne wykorzystanie przeznaczonych dla naszego kraju funduszy akcesyjnych oraz o udzielanie polskim przedsiębiorcom pomocy w zaistnieniu na nieznanych im rynkach państw członkowskich UE.

Realność postulatów wpisanych do uchwały można było zweryfikować od ręki, jako że przy piknikowym stoliku nr 1 kierownictwo PRB podejmowało marszałka Marka Borowskiego i premiera Leszka Millera. Towarzyskie spotkania oczywiście rządzą się swoimi prawami, ale od trudnych tematów wywinąć się nie sposób. Prezes Jan Kulczyk, przewodzący liście tygodnika „Wprost”, patrząc na niebo nad Oborami wyraził optymizm, że taka pogoda będzie nie tylko dla bogaczy. Tymczasem w Sejmie nad 19-proc. liniowym PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą właśnie zbierają się czarne chmury...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Pogoda dla bogaczy - a dla innych?