Pogrom średniaków na GPW

Przedłużająca się niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji na Cyprze zepchnęła wyraźnie niżej notowania na warszawskiej giełdzie.

WIG20 drugi dzień z rzędu stracił 1,3 proc., prawdziwy pogrom dotknął jednak indeks średniaków. mWIG runął o 2,2 proc. z 19 – miesięcznych maksimów zanotowanych w poniedziałek. To oznacza najmocniejszy spadek indeksu od 10 miesięcy. Spośród 40 spółek w indeksie na plusie zdołały pozostać zaledwie trzy.

Spadkom przewodziły CEDC (-17,5 proc.) i Polimex-Mostostal (-9,1 proc.). Pierwsza ze spółek zmieniła proponowany plan reorganizacji i wycofała się z ostatniej oferty dla obligatariuszy. Tymczasem kurs Polimex-Mostostalu zszedł na półroczne minima po tym jak spółka ogłosiła gigantyczną stratę w zakończonym kwartale. Mimo dziesięciokrotnego przekroczenia prognoz analityków dotyczących straty netto zapowiada jednak powrót do zyskowności w ciągu dwóch lat.

Wśród mocniej tracących średniaków znalazły się akcje Enei, które przeceniono o 3 proc. Sprzedaż papierów z ceną docelową 13,5 zł zaleca DM Banku BPS. Przed spadkami nie obronił się TVN (-1,1 proc.). Nie pomogło podwyższenie przez bank Raiffeisen ceny docelowej do 10,5 zł. 2 proc. stracił Cyfrowy Polsat. Raiffeisen obniżył rekomendację dla spółki z "kupuj" do "trzymaj".

Tymczasem wśród blue chipów relatywnie dobrze poradził sobie PGNiG (-0,3 proc.). W zakończonym kwartale spółka miała 2,2 mld zł zysku, co analitycy uznali za neutralny wynik. Znacznie gorzej wiodło się TPSA (-3,1 proc.), której notowania pogłębiły dziesięcioletnie minima.

Wyraźnie lepiej od średniaków radziły sobie jednak mniejsze spółki. sWIG80 i WIG Plus straciły po zaledwie 0,5 – 0,4 proc., nawet mimo wpadki należącego do pierwszego ze wskaźników City Interactive (-13,7 proc.). W pobliżu 15 – letnich maksimów utrzymywał się kurs Amiki (+0,9 proc.). W tym roku spółka chce wydać na inwestycje 40-50 mln zł, nie wyklucza też akwizycji. Na dywidendę chce przeznaczyć 25 mln zł z zysku za 2012 rok. Najwyżej od dziesięciu miesięcy znalazły się notowania Macrologic (+3,8 proc.). Spółka wypłaci 2,5 zł dywidendy na akcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pogrom średniaków na GPW