Pokaż, przyjacielu, ile masz w portfelu

opublikowano: 17-01-2016, 22:00

Specjalista znajdzie pracę z niezłą pensją, ale wiele zależy od branży. W niektórych lepiej nie prosić szefa o podwyżkę.

Analiza zarobków fachowców, wyłaniająca się z raportu Hays Poland, jest zdecydowanie optymistyczna — i to mimo że pracodawcy z niektórych branż mają węża w kieszeni. Inna sprawa: niezależnie od sektora, specjaliści z wysokimi kwalifikacjami mogą windować swoje oczekiwania płacowe.

— Osoby dobrze wykształcone, uważnie śledzące tendencje biznesowe i uzupełniające wiedzę między innymi na studiach podyplomowych i MBA są poszukiwane na rynku, zarabiają dobrze i mają powody do satysfakcji — potwierdza prof. Witold T. Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego, która współtworzyła raport.

W bankach gorzej

Konsolidacja banków i szybki rozwój nowych technologii prowadzą do zmniejszenia liczby stacjonarnych placówek na rzecz bankowości internetowej i mobilnej. Efekt: finanse to sektor, w którym warunki dyktują dziś pracodawcy. Zatrudnieni raczej nie mogą liczyć na podwyżki. Choć niektórzy na zarobki narzekać nie powinni.

Dotyczy to zwłaszcza specjalistów od produktów i zarządzania, na czele z menedżerami, którzy — poza kompetencjami liderskimi — wykazują się predyspozycjami analitycznymi, znajomością prawa i biegłą obsługą zaawansowanego oprogramowania. Dobrze opłacane są osoby z doświadczeniem międzynarodowym.

Najczęstsza stawka oferowana dyrektorom sprzedaży bankowości detalicznej wynosi 35 tys. zł brutto, a jego regionalny odpowiednik może liczyć na 20 tys. zł. Wynagrodzenie dyrektora placówki detalicznej sięga 10 tys. zł.

Otwarta na finansistów jest branża FMCG (dobra szybkozbywalne). Największym wzięciem cieszą się zaś specjaliści (np. analityk finansowy i menedżer finansowy). A czy przyszłościową branżą są ubezpieczenia? Zależy dla kogo. Towarzystwa asekuracyjne, podobnie jak banki, dużą część usług przenoszą do kanału mobilnego, co pociąga za sobą zamykanie niektórych stacjonarnych oddziałów i mniejszy popyt na agentów ubezpieczeniowych.

Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
×
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Znajduje to odzwierciedlenie w uposażeniu takiego fachowca (4 tys. zł). Krezusem jest natomiast główny aktuariusz (25 tys. zł), dyrektor ds. likwidacji szkód i obsługi roszczeń (20 tys. zł) czy dyrektor sprzedaży (20 tys. zł — podstawa).

W HR coś drgnęło

Zarobkowe eldorado skończyło się dla prawników (choć z pewnością nie przymierają głodem). Ma to związek z nadprodukcją absolwentów prawa w ostatnich latach. Ich wynagrodzenie w dużym stopniu zależy od wielkości i kapitału kancelarii, w której znaleźli zatrudnienie. Pierwsze miejsce w rankingu płacowym należy do dyrektora działu prawnego. Większość osób na tym stanowisku zarabia 20-25 tys. zł.

Na drugiej pozycji uplasował się prawnik wewnętrzny ze standardową stawką 12-15 tys. zł. Typowa pensja specjalisty ds. podatków to 7-8 tys. zł, ale asystent prawny dostaje tylko 3,5 tys. zł. Pracodawcy coraz częściej mają problem z obsadzeniem etatów specjalistami o pożądanych kompetencjach. To dobra wiadomość dla specjalistów personalnych. Wraz z zapotrzebowaniem na ich usługi zwiększa się ich wyposażenie. Zarobkowe podium branży HR okupują: dyrektor ds. zasobów ludzkich, kierownik ds. zasobów ludzkich i partner HR — ich stawki to odpowiednio 20, 15 i 12 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane