Pokolenia idą w coliving

opublikowano: 03-08-2020, 22:00

Współdzielenie mieszkań to domena millenialsów, ale coraz częściej wybierają je także seniorzy.

Zaostrzona polityka kredytowa banków zwiazana z pandemią COVID-19 ograniczyła możliwości zakupowe Polaków. Według danych Biura Informacji Kredytowej w czerwcu 2020 r. liczba zapytań o kredyty hipoteczne spadła o 1/4 w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Eksperci twierdzą, że na utrudnionym dostępie do finansowania bankowego może zyskać rynek najmu, ale też coliving, czyli współdzielenie mieszkań, którego głównym celem jest podniesienie jakości życia poprzez podział kosztów. W praktyce coliving polega na tym, że kilka — najczęściej sobie obcych — osób wynajmuje nieruchomość z prywatnymi pokojami i rozbudowaną przestrzenią wspólną, wyposażoną np. w ekspres do kawy, stół do pingponga, kino domowe czy playstation. Zdaniem Marty Telendy, prezes firmy Colivia, która w centrum Poznania posiada nieruchomość z mieszkaniami colivingowymi, potencjał rynku jest bardzo duży.

— Wkrótce otworzymy drugi coliving w Poznaniu, a do końca roku chcemy mieć tego typu obiekty także w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Krakowie. W Poznaniu proponujemy pokoje jedno- i dwuosobowe, od 15 m kw. Ceny wahają się od 700 do 1500 zł, w zależności od tego, czy pokój ma prywatną łazienkę i kuchnię oraz ile osób w nim mieszka. Wprowadza się do nas dużo singli i osób z za granicy,które nie mają tu znajomych — mówi Marta Telenda.

Coliving zyskuje zwolenników także wśród seniorów.

— Obiekty umożliwiające niezależne i godne życie ludziom w starszym wieku są już bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Ciekawym rozwiązaniem są budynki integrujące osoby starsze z ludźmi w młodszym wieku, rodzinami z dziećmi i osobami czynnymi zawodowo, czego przykładem jest The Palms of Largo w Stanach Zjednoczonych. Natomiast w holenderskim Deventer dom opieki Humanitas umożliwia studentom mieszkanie — bez opłat czynszowych — wraz z osobami starszymi w ramach projektu mającego na celu zapobieganie negatywnym skutkom starzenia się — mówi Małgorzata Dziubińska, ekspertka Cushman & Wakefield.

Nowoczesne obiekty współdzielone przez seniorów powstają też w Polsce. Przykładem jest Rezydencja na Dyrekcyjnej we Wrocławiu firmy Orpea Polska. Budynek dzieli się na mieszkania dla seniorów i dom opieki z rozbudowanym centrum Alzheimera. Dla mieszkańców przygotowano apartamenty z aneksem kuchennym i łazienką. Mogą korzystać ze wsparcia medycznego, pomocy w codziennych czynnościach, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i zajęciach aktywizujących.

— Projekty colivingowe mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form zamieszkiwania, będą także odpowiedzią na problem zmniejszającej się podaży gruntów w centralnych częściach dużych miast — twierdzi Małgorzata Dziubińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane