Czytasz dzięki

Pół roku więcej na wymianę kas

opublikowano: 20-05-2020, 22:00

Minister finansów przedłuży rozporządzeniem terminy prowadzenia przez podatników ewidencji sprzedaży w kasach online.

Obowiązek wymiany kas fiskalnych na urządzenia online, przewidziany w tym roku, zostanie przesunięty w czasie. Minister finansów (MF) skierował już do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym i papierowym zapisem kopii. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT) harmonogram wymiany kas wyłącznie online przewiduje dwa terminy — 30 czerwca 2020 r. i 31 grudnia 2020 r., przypisane określonym grupom podatników. Po zmianie zaproponowanej przez MF przesunięto by te daty odpowiednio do 31 grudnia 2020 r. i do 30 czerwca 2021 r., czyli o pół roku.

Wcześniejszym terminem zostali objęci podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem oferowanym wyłącznie przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, w tym brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych. Późniejszy terminprzyjęto dla firm świadczących usługi: fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej wykonywane przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu). Z uzasadnienia do projektu rozporządzenia wynika, że zmiany te są podyktowane sytuacją gospodarczą związaną z epidemią koronawirusa.

MF wyjaśnia, że ich wprowadzenie ma na celu umożliwienie firmom dalsze prowadzenie działalności gospodarczej narażonej na znaczne ograniczenia w funkcjonowaniu czy wręcz zamknięcie przedsiębiorstw spowodowane problemami z zachowaniem płynności finansowej.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane