Polacy kupują brytyjskie nieruchomości - prasa

04-04-2007, 07:35

Wczoraj "na zmywaku", a dzisiaj - na  zagrodzie. Stereotyp Polaka, harującego za marne grosze w dzielnicy dla imigrantów, powoli odchodzi w przeszłość - zauważa krakowski "Dziennik Polski".

Przybysze znad Wisły coraz częściej inwestują w brytyjski rynek nieruchomości. Dotychczas imigranci najczęściej decydowali się na wynajem mieszkania z kilkoma współlokatorami. Dzisiaj coraz więcej Polaków z milionowej fali, która w ostatnich latach napłynęła do Wielkiej Brytanii, może pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania lub nawet domu.

"Polacy kupują teraz bardzo dużo, a krąg nabywców jest szeroki. Wśród kupujących nieruchomości są lekarze, inżynierowie, pracownicy fabryk i firm sprzątających, kierowcy" - wylicza gazecie Jakub Maleszyk, doradca ds. zakupu nieruchomości w szkockiej firmie prawniczej Ceasar&Howie. "Polaków, którzy mają tutaj normalną pracę, po prostu na to stać. Nawet pracując na budowie zarabia się tyle, że można myśleć o zakupie mieszkania. Media brytyjskie sugerują wręcz, że ceny nieruchomości idą w górę, bo wykupują je Polacy" - dodaje Jaromir Rutkowski z redakcji "Polish Express", polskiego tygodnika wydawanego w Londynie.

Rzesza przedsiębiorczych imigrantów znad Wisły jest łakomym kąskiem dla lokalnych pośredników nieruchomości. Walcząc o klienta, brytyjskie firmy zatrudniają polskich doradców i prowadzą polskojęzyczne kampanie reklamowe, zachwalające korzyści związane z zakupem domu w Wielkiej Brytanii. Bodźcem do nabycia własnego domu lub mieszkania na Wyspach są wysokie ceny najmu. Miesięczny koszt wynajęcia małego dwupokojowego mieszkania w Anglii i Szkocji to przynajmniej 700 funtów (4000 złotych) miesięcznie.

W dużych brytyjskich metropoliach opłaty są jeszcze wyższe. W Londynie wynajem najmniejszego mieszkania typu studio kosztuje minimum 250 funtów (1400 zł) tygodniowo. Dlatego wielu Polaków uznaje, że bardziej opłaca się być na swoim, mimo że ceny brytyjskich mieszkań i domów nierzadko zbijają z nóg - czytamy w "Dzienniku Polskim". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Polacy kupują brytyjskie nieruchomości - prasa