Polacy kupują coraz tańsze mieszkania

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 08-05-2012, 00:00

Na rynku wtórnym rośnie liczba nieruchomości na sprzedaż. Średnia cena transakcyjna mieszkania w stolicy nie przekracza już 400 tys. zł

W marcu średnia obniżka cen ofertowych mieszkań z drugiej ręki dla 15 polskich miast wyniosła 0,4 proc. W 12 miastach, m.in. Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Gdyni i Sopocie, ceny za metr kwadratowy są o kilkanaście złotych niższe. Natomiast w Gdańsku, Krakowie i Łodzi nieznacznie wyższe.

9 proc. O tyle wzrosła w marcu 2012 r. w stosunku do lutego liczba ofert sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w Polsce.

Więcej ofert

— Utrzymujące się wysokie ceny ofertowe wynikają m.in. z preferencji kupujących. Poszukujący mieszkań są zainteresowani przede wszystkim lokalami wybudowanymi po 2000 r. Dużą część tych nieruchomości kupiono na kredyt, a właściciele uzależniają cenę od aktualnej wartości zaciągniętych zobowiązań. Część kupiono również po gwałtownym wzroście cen w 2007 r. W związku z tym elastyczność i skłonność do obniżek właścicieli takich nieruchomości jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku właścicieli lokali w blokach z wielkiej płyty czy z lat 1990- 2000 — wyjaśnia Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Również najbliższe miesiące nie przyniosą dużych zmian w ofertowych cenach sprzedaży. W marcu aż o 9 proc. wzrosła liczba ofert sprzedaży (średnia dla całego kraju). Najwięcej nowych ogłoszeń pojawiło się w Poznaniu, liczba mieszkań wystawionych na sprzedaż zwiększyła się o 19 proc. W Warszawie i we Wrocławiu ofert jest o 10 proc. więcej niż w lutym.

— We wszystkich miastach wystawiono na sprzedaż najwięcej mieszkań wybudowanych po 2000 r. We Wrocławiu i Gdańsku to nawet ponad 50 proc. wszystkich ogłoszeń, w Krakowie i Poznaniu więcej niż 40 proc., a w Warszawie 31 proc. Jednocześnie analiza cen, przeprowadzona z uwzględnieniem wieku i rodzaju budynku, wykazuje, że mieszkania z ostatnich dziesięciu lat są najdroższe — dodaje Marta Kosińska.

Transakcyjne w dół

Najwięcej transakcji na rynku mieszkaniowym zawiera się zwykle w marcu. Podobnie było w tym roku. Nabywcy na rynku wtórnym nie mają już jednak szans na dofinansowanie odsetek kredytu ze Skarbu Państwa. Spośród analizowanych miast tylko w Łodzi kupujący mogą liczyć na wsparcie przy zakupie mieszkania. Według szacunków Metrohouse, warunki programu spełnia tam 35 proc. mieszkań.

— Początek roku dość drastycznie zweryfikował marzenia wielu ludzi o własnym mieszkaniu. Rekomendacja S spowodowała, że np. ci, którzy planowali kupno trzypokojowych mieszkań, mogą kupić tylko dwa pokoje albo ewentualnie nabyć mieszkanie o niższym standardzie. Wielu kupujących rozszerzyło poszukiwania o rejony miast, których dotychczas nie brali pod uwagę. W ten sposób mogą spełnić marzenia o większym metrażu — twierdzi Marcin Jańczuk z Metrohouse & Partnerzy.

O ile ceny ofertowe są stabilne, o tyle ceny transakcyjne nadal spadają. Największe obniżki były w Krakowie — o 3,5 proc. (do 6250 zł/mkw.). Ceny spadają także na Pomorzu. W Gdańsku średnia cena to 5178 zł/mkw. — o 2,2 proc. mniej niż w lutym.

Tańsze są również mieszkania we Wrocławiu, Warszawie i Gdyni. Drugi raz z rzędu ceny nieznacznie wzrosły w Poznaniu (o 26 zł/mkw.). Po wielu miesiącach spadków cen w Łodzi obniżki nieco wyhamowały.

Średnia cena sprzedawanych tam mieszkań wynosi 3628 zł/mkw. Średnia cena nabywanego mieszkania nawet w stolicy nie przekracza już 400 tys. zł. Połowa sprzedawanych w Warszawie mieszkań ma cenę niższą niż 330 tys. zł, a to pozwala na zakup najwyżej dwupokojowego mieszkania.

Dlatego już co czwarte mieszkanie kupowane w stolicy znajduje się w budynkach z wielkiej płyty. Dla osób, które mają problemy z uzyskaniem kredytu, zakup takiego mieszkania to jedyna możliwość posiadania własnego M.

— Po analizie preferencji nabywców mieszkań można stwierdzić, że najczęściejposzukiwane są dwa rodzaje lokali. Pierwszy to mieszkania dwupokojowe do 40-45 mkw., a nawet do 40 mkw., jeśli znajdują się w budynkach z wielkiej płyty. Druga grupa to trzypokojowe mieszkania do 65 mkw. We Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Gdyni poszukiwane są nieruchomości w cenach od 220 do 270 tys. zł. Natomiast w Łodzi cena poszukiwanego mieszkania rzadko przekracza 200 tys. zł — sumuje Marcin Jańczuk.

OKIEM DEWELOPERA

Zmieniają się oczekiwania

dyrektor handlowy Inpro

RAFAŁ ZDEBSKI

W ostatnich miesiącach 2011 r. i w I kw. 2012 r. największym zainteresowaniem cieszyły się nieduże mieszkania dwu- i trzypokojowe. Zwiększył się popyt na lokale poza ścisłym centrum miasta.

Ważnym czynnikiem przy podjęciu decyzji o zakupie jest relacja ceny do jakości mieszkania. Istotnym bodźcem są też promocje. Klienci są jednak dobrze wyedukowani i świadomi, że niższa cena nie zawsze oznacza najlepszą ofertę.

Bardziej restrykcyjna polityka kredytowa banków i wprowadzenie przez KNF nowelizacji rekomendacji S spowodowały, że klienci podchodzą ostrożniej i bardziej racjonalnie do zakupu wymarzonego M. Analizują wszystkie istotne czynniki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane