PB Po Godzinach
Partnerem cyklu EKO jest logo Provident

Polacy lubią wrzucić coś słodkiego na ząb

opublikowano: 29-09-2019, 22:00

Turecka spółka ETi, producent batonów Wanted i wafelków Dare, która w marcu weszła na polski rynek, przeprowadziła ankietę dotyczącą spożycia słodyczy.

Badania na próbie ponad 1 tys. dorosłych Polaków zrealizowała na jej zlecenie firma SW Research. Okazuje się, że 23 proc., czyli niemal co czwarty Polak, jada słodkie przekąski codziennie, a 41 proc. sięga po nie kilka razy w tygodniu.

— Z badania wynika, że słodkie przekąski kojarzą im się z przyjemnością — obok relaksu w ciągu dnia, spotkań z przyjaciółmi czy przerwami na kawę — komentuje Magdalena Słomczewska- Klimiuk, menedżer w ETi w Polsce.

Raz na tydzień lub kilka razy w miesiącu coś słodkiego na ząb wrzuca 27 proc. osób. Pozostaje już niewielka grupa, która jada słodycze sporadycznie lub w ogóle. Nigdy nie robi tego tylko 3 proc. Polaków. Aż 37 proc. Polaków jest impulsywnymi łasuchami — sięgają po nie zawsze, kiedy tylko mają ochotę. Batoniki, ciasteczka, cukierki, wafelki, dropsy i lizaki to też metoda na poprawę humoru — robi tak 13 proc. Polaków.

Jako deser o obiedzie traktuje je tylko 11 proc., a 9 proc. ulega słodkiej presji rodziny i znajomych podczas spotkań, pozwalając sobie na kosztowanie słodyczy w ich towarzystwie. Z opublikowanego w lutym rządowego raportu wynika, że Polak spożywa rocznie aż o 12 kg więcej cukru przetworzonego zawartego w słodkich przekąskach i gotowych potrawach niż 10 lat temu. Jego spożycie rośnie bardzo szybko — w 2008 r. wynosiło 38,4 kg na Polaka rocznie, a w 2017 r. już 44,5 kg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane