Polacy na rynkach pracy krajów UE

Polska Agencja Prasowa SA
28-04-2006, 19:32

Niemcy, Wielka Brytania i Irlandia to - według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - najpopularniejsze kraje w Unii Europejskiej, do których wyjeżdżają Polacy do pracy. W poniedziałek miną 2 lata od momentu, gdy Polska razem z dziewięcioma innymi krajami Europy Środkowej stała się członkiem Wspólnoty.

Niemcy, Wielka Brytania i Irlandia to - według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - najpopularniejsze kraje w Unii Europejskiej, do których wyjeżdżają Polacy do pracy. W poniedziałek miną 2 lata od momentu, gdy Polska razem z dziewięcioma innymi krajami Europy Środkowej stała się członkiem Wspólnoty. 

Najpopularniejszymi sektorami, w których pracują Polacy w krajach UE są m.in. prace biurowe, hotelarstwo i gastronomia, rolnictwo, przemysł wytwórczy i przetwórstwo spożywcze. Polacy zatrudnieni są także w sferze ochrony zdrowia i opieki, w handlu, budownictwie, transporcie i sektorze rozrywkowym.

Mimo że nasz zachodni sąsiad - Niemcy - nie otworzył dla nas swojego rynku pracy, to jednak właśnie tam wyjeżdża najwięcej Polaków. W 2004 r. udzielono Polakom ponad 411 tys. pozwoleń na pracę (92 proc. z nich dotyczyło zatrudnienia w landach zachodnich). Natomiast w okresie styczeń-lipiec 2005 r. wydano już 272 tys. pozwoleń, głównie na pracę sezonową.

W Wielkiej Brytanii, która od razu otworzyłą swój rynek dla Polaków, stanowimy  niemal 60 proc. wszystkich podejmujących tam pracę obywateli nowych państw Unii. Legalną pracę podjęło na Wyspach Brytyjskich w okresie maj 2004 - wrzesień 2005 prawie 170 tys. naszych rodaków.

Bardzo popularna wśród polskich pracowników jest także sąsiadująca z Wlk. Brytanią Irlandia, w której - jak szacuje ambasada RP w Dublinie - pracuje 70-80 tys. naszych rodaków.

Do krajów "starej" Unii, które od razu otworzyły rynki pracy dla Polaków, należą Wlk. Brytania, Irlandia i Szwecja. Ograniczenia w dostępie do swoich rynków zniosą w pełni 1 maja tego roku Hiszpania, Portugalia, Grecja i Finlandia.

Przez następne trzy lata Polacy, chcąc pracować w Niemczech i Austrii, będą musieli nadal ubiegać się o pozwolenie. Pozostałe z piętnastu starych krajów Unii nie otworzą w pełni swoich rynków pracy dla przybyszów z ośmiu nowych państw członkowskich (ograniczenia nie objęły Cypru i Malty), ale chcą jednocześnie znosić bariery dostępu do tych sektorów, w których brakuje rodzimych specjalistów.

Nieco mniej popularne niż Wlk. Brytanie i Iralndia są Włochy (ok. 62 tys. Polaków), Holandia (ponad 30 tys. zezwoleń na pracę - 87 proc. wszystkich zezwoleń przyznanych obywatelom nowych państw UE) i Hiszpania (ok. 18 tys. polskich pracowników).

Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, podstawowe problemy Polaków pracujących i poszukujących pracy w Unii mają związek z niewystarczającą znajomością języków obcych. Polacy nie potrafią często skorzystać z oficjalnych informacji o możliwościach legalnego zatrudnienia; nie wiedzą też za wiele o warunkach życia i pracy za granicą.

Brak tej wiedzy oraz nieznajomość własnych praw był w wielu przypadkach przyczyną wykorzystywania naszych pracowników przez zagranicznych pracodawców m.in. w Wielkiej Brytanii. Aby zapobiec temu procederowi, polskie władze wspólnie z brytyjskimi odpowiednikami prowadziły kampanię informacyjną na temat warunków pracy i życia na Wyspach.

Na podstawie dostępnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej danych, w 2004 r. około 600 tys. Polaków podjęło pracę na terenie Unii Europejskiej. Resort nie dysponuje ogólnymi zestawieniami danych za 2005 i 2006 rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Polacy na rynkach pracy krajów UE