Czytasz dzięki

Polacy najbardziej zestresowani

Dominika Masajło
opublikowano: 14-03-2017, 22:00

Pracownicy znad Wisły najczęściej doświadczają stresu spośród europejskich nacji badanych przez ADP. Aż 22 proc. Polaków odczuwa go codziennie.

Z najnowszego raportu „The Workforce View In Europe 2017” zrealizowanego przez ADP m.in. w Niemczech, Francji i Hiszpanii, wynika, że 16 proc. Europejczyków codziennie jest podenerwowanych w pracy. Okazuje się, że w niechlubnej klasyfikacji przodują Polacy. Blisko połowa rodzimych respondentów (46 proc.) odczuwa często lub bardzo często stres w miejscu zatrudnienia.

Co pocieszające, wynik ten zmniejszył się o 12 proc. w porównaniu z 2015 r. Zarówno w Polsce, jak i w pozostałych siedmiu ankietowanych krajach kobiety częściej odczuwają stresujące sytuacje niż mężczyźni — odpowiednio 20 proc. oraz 15 proc. w Europie i 47 proc. oraz 42 proc. w naszym kraju. Do najbardziej stresujących zawodów nad Wisłą należą usługi sprzedażowe i marketingowe (56 proc.) oraz służba zdrowia (55 proc.).

W Europie stresogenny jest sektor sprzedaży detalicznej i rekreacji (19 proc.) i wspomniana służba zdrowia (20 proc.). Natomiast najspokojniej pracuje się w branży IT i telekomunikacji — w Polsce stresu doświadcza tam 32 proc. respondentów, natomiast w Europie tylko 11 proc. ankietowanych.

— Pewien poziom stresu jest normalnym zjawiskiem w miejscu pracy i naturalne jest, że pracownicy okresowo go doświadczają. Jeśli jednak podenerwowanie staje się zjawiskiem regularnym lub osiąga nadmierny poziom, może wpłynąć na wyniki osiągane przez pracownika. Z tego też względu pracodawcy w całej Europie, a zwłaszcza w Polsce powinni skoncentrować się na monitorowaniu wskaźników odczuwanego stresu, często rozmawiać z podwładnymi i wdrażać rozwiązania oraz różnego rodzaju świadczenia, które mogą wpłynąć na zwiększenie komfortu w miejscu pracy — powiedziała Magdalena Dacka, ekspert HR z ADP Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu