Polacy narzekają na przeciążenie pracą po godzinach

opublikowano: 26-03-2019, 22:00

Zachowanie work-life balance jest nie lada wyzwaniem dla zatrudnionych. Przełożeni nie ułatwiają im zadania.

Jak wynika z raportu „Nowa era motywacji”, zrealizowanego przez firmy Hays Poland i Mind & Soul Business, pracodawcy w Polsce nie przejmują się kwestią tzw. work-life balance (koncepcja, która za cel stawia równowagę między życiem prywatnym a zawodowym). Aż 34 proc. osób, które wykonują obowiązki zawodowe poza godzinami pracy, robi to pod naciskiem przełożonych. Większość doświadcza też różnego rodzaju problemów w niemal wszystkich ważnych sferach życia, takich jak bezpieczeństwo finansowe, relacje z innymi i zdrowie.

Liczba nadgodzin wzrasta wraz z poziomem zajmowanego stanowiska. Tak pracuje już 42 proc. specjalistów, 65 proc. dyrektorów i niemal wszyscy prezesi oraz osoby zarządzające. I choć z jednej strony rodacy uważają, że ponad 40 godz. pracy tygodniowo to odpowiedni wymiar pracy, to z drugiej zaczynają odczuwać przeciążenie związane z nadmierną ilością obowiązków. Presja, jaką sobie narzucają, wynika po części z braku satysfakcji w obszarze wynagrodzenia, a dążenie do wyższych dochodów jest jednym z głównych powodów pracy po godzinach.

Warto zauważyć, że nadmiar pracy, a więc i brak czasu na życie prywatne, przekłada się negatywnie na samopoczucie oraz kontakty z innymi ludźmi. Jak wynika z badania, Polacy utrzymują zażyłe relacje przeciętnie z zaledwie 2-3 osobami. Ponadto często nie dbają o nie jak należy. Niewielkiej liczbie bliskich rodacy poświęcają mało czasu — partnerom życiowym średnio 6 godz. tygodniowo, a dzieciom — 9. Presja odbija się również na zdrowiu. Już 90 proc. Polaków odczuwa ciągły ból — najczęściej pleców, głowy, karku oraz mięśni. Im większy stres, tym więcej dolegliwości. Wśród najbardziej uciążliwych rodacy wymieniają kłopoty ze snem oraz przewlekłe zmęczenie. Niemal co trzeci menedżer przyznaje się też do przeżywania regularnych napadów lęku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy