Polacy nie chcą się zadłużać

ET
opublikowano: 04-02-2013, 11:36

Po wielkim dokręcaniu śruby kredytowej w IV kwartale, banki łagodzą nieco politykę kredytową. Popyt na kredyty był i będzie słaby.

Końcówka 2012 r. to był czas gromadnego zacieśniania polityki kredytowej – wynika z kwartalnej ankiety przeprowadzonej przez NBP w bankach. Zaostrzone zostały właściwie kryteria wszystkich kredytów i dla osób indywidualnych i dla firm. Powodem były obawy sektora o przyszłość gospodarki. Branża dalej martwi się o to co przyniosą kolejne miesiące, ale w I kwartale można spodziewać się niewielkiej odwilży na rynku kredytowym, jednak tylko w segmencie klienta indywidualnego. W przypadku firm, głównie małych i średnich banki oraz dla finansowania długoterminowego dla dużych przedsiębiorstw banki zapowiadają zaostrzenie polityki kredytowej.

Nieco ostrzejszego kursu można spodziewać się na rynku kredytów mieszkaniowych, ale skala będzie raczej niewielka. 88 proc. banków twierdzi, że nie wprowadzi zmian. Trzeba jednak dodać, że w IV kwartale zaostrzone zostały wszystkie warunki udzielania kredytów, w tym przede wszystkim w górę poszły ceny.

Poprawić powinny się natomiast warunki kredytowe na rynku kredytów konsumpcyjnych, ponieważ banki zapowiadają złagodzenie polityki kredytowej.

W każdym segmencie rynku branża finansowa spodziewa się spadku popytu na kredyt. W przypadku małych i średnich firm prognoza taka dotyczy przede wszystkim finansowania długoterminowego. Jedna trzecia banków spodziewa się znacznego spadku popytu. Zróżnicowane są prognozy co do zainteresowania kredytem krótkoterminowym. Generalnie banki wychodzą z założenia, że większych zmian tu nie będzie.

Słabł pędzie natomiast popyt na kredyty mieszkaniowe, już i tak zresztą słaby w IV kwartale i to pomimo wygasającego programu Rodzina na Swoim. Jedna trzecia banków wieszczy duży spadek popytu. Tyle samo oczekuje pogłębienia dołka na rynku kredytów konsumpcyjnych.

Według domu mediowego OMD, który w tym roku rozpoczął nowy projekt badawczy pod hasłem Wskaźnik Intencji Zakupowej, 62 proc. Polaków ankietowanych w styczniu, oceniając aktualny stan swojego budżetu domowego przewiduje konieczność ograniczenia wydatków, a zaledwie 3 proc. możliwość zwiększenia wydatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane