Czytasz dzięki

Polacy od lat tworzą rewolucyjne rozwiązania

Materiał partnera: www.system3e.com; www.ariafund.com
opublikowano: 25-10-2018, 22:00

Jesteśmy bardzo innowacyjnym narodem — wiele wynalazków wykorzystywanych powszechnie na całym globie, narodziło się właśnie w słowiańskich głowach.

Można nawet stwierdzić, że gdyby nie polska pomysłowość, żylibyśmy w zupełnie innym świecie. Lista wynalazków polskiego autorstwa jest bowiem naprawdę spora i obejmuje wiele dziedzin życia. To dzięki Polakom powstał np. cały przemysł naftowy, wycieraczki w samochodach, kamizelki kuloodporne, walkie-talkie czy pomadki w sztyfcie.

Genialne odkrycia

W polskim świecie nauki, obok Marii Skłodowskiej-Curie, drugą najczęściej wymienianą postacią jest Ignacy Łukasiewicz, chemik i farmaceuta, który latach 50. XIX w. wynalazł lampę naftową. Nowe oświetlenie zostało najpierw wykorzystane w jego aptece, a następnie podczas nocnej operacji w szpitalu na lwowskim Łyczakowie (1853 r.). Rok później w Gorlicach zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, a Ignacy Łukasiewicz otworzył koło Krosna, pierwszą na świecie kopalnię naftową.

Niestety, już znacznie rzadziej wspomina się Józefa Koseckiego — sapera i oficera Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ów żołnierz, w czasie II wojny światowej, wynalazł ręczny wykrywacz min — Mark I, którego coraz nowocześniejsze wersje stosowano aż do 1995 r. Niestety Józef Kosecki nie opatentował swojego pomysłu tylko przekazał wynalazek bezpłatnie armii Wielkiej Brytanii. W nagrodę dostał… list od króla.

Wiele ludzkich istnień uratował również inny wynalazek — zakonnika Kazimierza Żeglenia i przedsiębiorcy Jana Szczepanika. Ten duet zaprojektował pierwszą kamizelkę kuloodporną. Zresztą, Jan Szczepanik opatentował w sumie około 50 pomysłów, w tym telektroskop — urządzenie do przesyłania na odległość ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem, uchodzące za protoplastę dzisiejszej telewizji.

W każdej branży

Wielką rewolucję w branży kosmetycznej wywołał Maksymilian Faktorowicz, rodem ze Zduńskiej Woli, znany na całym świecie jako Max Factor. To on wymyślił pakowanie kosmetyków do tubek. On też wprowadził do powszechnego użycia zwrot „make-up”. Kolejna ważna i arcyciekawa postać w historii polskich wynalazków to Józef Hoffman. Genialny muzyk z jeszcze bardziej genialnym zacięciem konstruktorskim, który opatentował ponad 70 wynalazków, w tym np. regulację wysokości taboretu do fortepianu czy grzałki do wody. Największą jednak światową karierę zrobiły wymyślone przez niego wycieraczki samochodowe. Gdy muzyk osiedlił się w USA, kupił samochód marki Ford T i zainstalował w nim wycieraczki wzorowane na metronomie służącym do podawania tempa utworu. Jego pomysłem zainspirował się koncern Forda i wkrótce zaczął stosować wycieraczki w nowych pojazdach. O Hoffmanie — wynalazcy — świat natomiast nie pamięta…

Coraz mniej osób pamięta też o walkie-talkie — systemie komunikacyjnym zaprojektowanym dla amerykańskiej armii, na zlecenie Motoroli przez polskiego inżyniera Henryka Magnuskiego.

Innym pomysłem, który dwie dekady temu zrewolucjonizowałz kolei branżę technologiczną, była niebieska dioda laserowa, wynaleziona przez naukowców warszawskiego Instytutu Wysokich Ciśnień PAN. Polscy naukowcy skonstruowali również Meleksa — ten niewielki pojazd napędzany silnikiem elektrycznym powstał w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL- -Mielec” na całe dekady przedtem, zanim świat zachłysnął się modą na elektromobilność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera: www.system3e.com; www.ariafund.com

Polecane