Polacy polecają inwestycje w Niemczech

opublikowano: 04-05-2016, 22:00

96 proc. polskich firm prowadzących działalność w Niemczech zainwestowałoby tam ponownie

96 proc. polskich firm prowadzących działalność w Niemczech zainwestowałoby tam ponownie, wynika z raportu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska). Małe firmy zaczynają od szukania kooperantów, rozszerzania sieci dystrybucji w Niemczech i otwierania oddziałów.

— Więksi przedsiębiorcy przejmują niemieckie firmy, które szukają sukcesorów. Z badań Zrzeszenia Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych wynika, że dotyczy to około 40 proc. sektora MŚP w Niemczech — mówi Michael Kern, dyrektor AHK Polska.

Tylko co piąta polska firma inwestująca w Niemczech korzysta z zewnętrznego finansowania, a jeśli już to robi, pożycza głównie od niemieckich banków (57,2 proc.), rzadziej od polskich (28,6 proc.) lub od spółek powiązanych (14,3 proc.). Za przedsiębiorcami do Niemiec podążył PKO BP, który pod koniec ubiegłego roku otworzył oddział we Frankfurcie. Bank jest w stanie szybciej niż niemieckie instytucje wystawić wywodzącym się z Polski firmom np. gwarancje przetargowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu