Polacy robią kursy praktyczne

opublikowano: 13-04-2021, 20:00

O ile w 2017 r. najczęściej wybierane kursy dotyczyły kompetencji miękkich, o tyle w ciągu ostatniego roku najpopularniejsze były umiejętności praktyczne – wynika z analizy Kodilla.com i Randstad.

Obecnie na topie są kursy na operatora wózka widłowego, CNC, spawacza, a także z zakresu sprzedaży, finansów i księgowości, marketingu i IT. Cztery lata temu Polacy najchętniej wybierali szkolenia dotyczące rozwoju osobowości i kariery zawodowej, szkolenia nauczycieli, zarządzania i administrowania oraz informatyki.

Polacy dbają o rozwój własny, o czym świadczą np. dane Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach, która w 2020 r. udzieliła ponad 300 pożyczek na kształcenie na kwotę ponad 6,1 mln zł. 66 proc. pożyczek zostało wykorzystanych na szkolenia programistyczne, 17 proc. na lotnicze, a 5 proc. na studia MBA. Z raportu PARP wynika, że 70 proc. Polaków w wieku 25-65 lata rozwija kompetencje zawodowe. 35 proc. rodaków aktywnie rozgląda się za nowym miejscem zatrudnienia - podaje portal Pracuj.pl. Najczęstszym motywem zmiany pracy są lepsze zarobki (71 proc.).

TOP 5 najchętniej wybieranych kierunków przez osoby poszukujące pracy w 2021 r.

Rodzaj kursuOdsetek kursantów
Przemysłowe, najczęściej dla operatów wózka widłowego, operatorów maszyn CNC, spawalnicze28
Sprzedażowe21
Finansowe i księgowe14
Marketingowe, najczęściej dla digital marketingu i grafiki komputerowej10
IT, najczęściej programistyczne lub związane z administracją IT9
Budowlane6
Źródło: Randstad/Kodilla.com
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane