Czytasz dzięki

Polacy rzucili się na obligacje detaliczne

opublikowano: 29-04-2020, 13:47
aktualizacja: 29-04-2020, 14:35

Popyt na detaliczne obligacje skarbowe wrósł kilkukrotnie – wynika z danych zebranych przez HRE Investments.

Przyczyna wzmożenia to fakt, że od maja znacząco spadnie oprocentowanie obligacji oszczędnościwocyh. 

"Najmocniej ścięte zostanie oprocentowanie obligacji trzymiesięcznych. Te kupione w kwietniu będą jeszcze oprocentowane na 1,5 proc. w skali roku, a już papiery kupione w maju tylko na skromne 0,5 proc. Mniej dotkliwe będzie cięcie w przypadku obligacji dziesięcioletnich, ale i tak warunki majowej emisji jeszcze miesiąc temu można by było odczytywać jako ponury żart. Od maja bowiem powierzając rządowi oszczędności na 10 lat będzie można liczyć jedynie na 1,7 proc. odsetek w pierwszym roku, a w kolejnych oprocentowanie będzie o 1 pkt. proc. wyższe niż wskaźnik inflacji publikowany przez GUS. Dla porównania jeszcze w kwietniu można kupić „dziesięciolatki” dające 2,7 proc. w pierwszym roku, a potem 1,5 pkt. proc. ponad inflację" - mówi Bartosz Turek, analityk HRE Investments. 

Prawie o połowę będzie też gorsza oferta najpopularniejszych w ostatnich miesiącach obligacji czteroletnich. Te od maja będą oprocentowane jedynie na 1,3 proc. w pierwszym roku (oferowane w kwietniu dają w pierwszym roku 2,4 proc.). Po tym okresie oprocentowanie ma być wyższe od wskaźnika inflacji o 0,75 pkt. proc. (w kwietniu 1,25 pkt. proc).

Jego zdaniem realne wydaje się nawet ryzyko, że najpopularniejszych dziś obligacji czteroletnich zabraknie. Liczba zleceń zakupu tych tylko papierów jest tak duża, że popyt może w kwietniu przekroczyć 2 mld zł, a taką właśnie emisję na bieżący miesiąc przewidziano.

Aktualizacja: Ministerstwo Finansów zwiększyło pulę obligacji 4-letnich z 2 do 5 mld zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane