Polacy są zwolennikami blokad

MWA
opublikowano: 05-01-2012, 00:00

Być może już niedługo nowa technologia i nowe przepisy rozwiążą problem pijanych kierowców.

Każdy kierowca po wejściu do samochodu powinien być sprawdzany pod kątem trzeźwości — chce tego 95 proc. osób biorących udział w sondażu przeprowadzonym w autobusach komunikacji miejskiej w Katowicach. Tamtejsze autobusy wyposażono w system ilteQ, uniemożliwiający uruchomienie pojazdu osobie, która jest pod wpływem alkoholu. Firma Noidss, producent systemu ilteQ, zamontowała na próbę system w czterech autobusach Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach i w trzech taksówkach Tele-Taxi Katowice.

Po miesiącu zapytano, jak sprawdza się system i jaką opinię na jego temat mają pasażerowie i kierowcy. Okazało się, że Polacy najchętniej widzieliby taki system we wszystkich samochodach.

Na pytanie „Którzy kierowcy powinni poddawać się testowi na trzeźwość przed uruchomieniem pojazdu”, odpowiedzi „wszyscy” udzieliło 100 proc. zapytanych kobiet i 47,5 proc. mężczyzn. 10 proc. panów uważa, że systemy antyalkoholowe powinni stosować kierowcy prywatnych aut, a 42 proc., że wyłącznie ci, którzy pracują w transporcie publicznym, czyli kierowcy ciężarówek, taksówek i autobusów.

Pomysły na wykorzystanie systemu podsuwają także kierowcy, którzy go testowali. Zdaniem Krzysztofa Kurpińskiego, kierowcy taksówki Tele-Taxi Katowice ilteQ byłby dobrym rozwiązaniem problemu alkoholu za kierownicą, gdyby był dodatkowo wspierany przez zmiany legislacyjne.

— Gdyby sądy mogły nakazywać montaż takich urządzeń kierowcom przyłapanym na jeździe pod wpływem alkoholu, poprawiłoby to bezpieczeństwo na drogach. Szczególnie, jeśli policja miałaby dodatkowo możliwość kontrolowania, czy kierowca stosuje się do wyroku sądu — mówi Krzysztof Kurpiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu