Polacy stracili 1,9 mld zł na lokatach

Kamil Zatoński
opublikowano: 13-03-2018, 22:00

Inflacja, która w 2017 r. była wyższa niż przeciętne oprocentowanie lokat, spowodowała, że Polacy ponieśli 1,9 mld zł strat na depozytach bankowych, obliczyli analitycy firmy doradczej Expander.

Według GUS, od stycznia 2016 r. do stycznia 2017 r. ceny wzrosły w Polsce o 1,9 proc. Lokaty przynosiły natomiast odsetki w wysokości około 1,5 poc., ale po uwzględnieniu podatku było to 1,22 proc. Jak podkreśla Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, inflacja w kolejnych latach będzie rosła (według prognoz NBP w tym roku wyniesie 2,1 proc., w 2019 r. 2,7 proc.), natomiast stopy procentowe pozostaną raczej na dotychczasowym poziomie. Banki nie będą więc miały powodu, by podnosić oprocentowanie rachunków.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

— Jeśli inflacja w tym roku rzeczywiście wyniesie 2,1 proc., to znaczy, że w ujęciu realnym opłaca się zakładanie lokat z oprocentowaniem wyższym niż 2,59 proc. Stawka musi być wyższa niż inflacja, gdyż część odsetek pożera podatek od zysków kapitałowych — podkreśla Jarosław Sadowski, który szacuje, że realne straty oszczędzających w 2020 r. wyniosą 5 mld zł. Jego zdaniem, w rzeczywistości mogą wynieść jeszcze więcej, gdyż część Polaków trzyma oszczędności na nieoprocentowanych rachunkach i w gotówce.

— Trudno jednak oszacować, jaka część tych pieniędzy to oszczędności, a jaka jest po prostu wydawana na bieżące potrzeby — mówi Jarosław Sadowski. © Ⓟ

280 mld zł Tyle Polacy trzymali na lokatach na koniec 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polacy stracili 1,9 mld zł na lokatach