Polacy ucinają palce i "umierają" dla ubezpieczenia

Grzegorz Nawacki
15-11-2009, 22:43

Ucinanie palców, klonowanie rodziny, a  nawet śmierć na niby… Brzmi makabrycznie, ale do tego uciekają się rodacy, by  wyłudzić pieniądze od ubezpieczycieli. Łącznie 7,5 mld zł rocznie.

Wiesław T., kierownik punktu obsługi klienta w PZU, został kilka dni temu aresztowany. Zarzut - wyłudzenie z towarzystwa 1,7 mln zł. Metoda? Przy zgłaszaniu szkody z grupowego ubezpieczenia na życie, "klonował" rodzinę poszkodowanego i w jej imieniu składał wniosek o wypłatę. Ze swoim numerem konta. nonwrited article

Polacy ucinają palce i Polacy ucinają palce i "umierają" dla ubezpieczeniaPodobnych historii jest więcej - w ubiegłym roku wpadło małżeństwo, które na podstawie fałszywego aktu zgonu próbowało od kilkunastu towarzystw wyłudzić 10 mln zł. Właściciel tartaku wyciągał firmę z tarapatów inkasując odszkodowanie za palce, które sam sobie obcinał. Skończył na ósmym. Według ekspertów to dowód, że ubezpieczeniowi oszuści znaleźli nowe pole działania.

W 2008 r., w "życiówce" wykryto 89 spraw o wartości 3,7 mln zł. W "majątku" namierzono 2524 przestępstwa warte 52,5 mln zł. To kropla w morzu wypłaconych odszkodowań (w 2008 r. wyniosły 29,6 mld zł). Ale według Robert Dąbrowskiego, zastępcy dyrektora w biurze bezpieczeństwa grupy PZU i jednego z największych speców od wyłapywania ubezpieczeniowych przestępców w kraju, te dane mają się nijak do rzeczywistości.

- Badania pokazują, że na jedną ujawnioną sprawę przypada 200 nieujawnionych. W Polsce co roku z towarzystw wyłudzane jest około 7,5 mld zł - twierdzi Robert Dąbrowski.

Więcej jego wypowiedzi znajdziesz w poniedziałkowym „Pulsie Biznesu”. Dowiesz się z niego także, co na to ubezpieczyciele na życie. I dlaczego największe zagrożenie płynie od pracowników towarzystw.
.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / Polacy ucinają palce i "umierają" dla ubezpieczenia