Polacy wierzą w zysk bez ryzyka

KZ
19-12-2013, 13:17

Przeciętny polski inwestor jest jak inżynier Mamoń: lubi te inwestycje, które zna – i uważa je za jednocześnie najbardziej zyskowne i bezpieczne.

Z corocznego badania, przeprowadzonego przez Deutsche Bank PBC wynika, że za najbardziej zyskowną formę oszczędzania Polacy uważają nieruchomości – wskazało je aż 44 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu jest lokata (8,2 proc. wskazań), a trzecie złoto (6,9 proc.), które jednak straciło blask po aferze Amber Gold i mocnej przecenie w tym roku. Jeszcze w 2012 r. na kruszec wskazywało 12 proc. badanych. Za mniej zyskowne uważane są m.in. akcje, fundusze inwestycyjne czy obligacje.

Co ciekawe, nieruchomości, lokata i złoto to – jak wynika z badania Lion’s House, przeprowadzonego w maju – aktywa, uważane przez Polaków za najbardziej bezpieczne.

Postrzeganie ich jako jednocześnie najbardziej zyskownych i bezpiecznych stoi w jawnej sprzeczności z teorią finansów, która podpowiada, że wynagrodzeniem za niskie ryzyko nie mogą być wysokie stopy zwrotu. Klucz do wyjaśnienia opinii rodaków leży gdzie indziej: badania pokazują, że jeśli już Polak oszczędza (a robi to tylko co trzeci), to nadwyżki najczęściej lokuje – oczywiście – w nieruchomości, lokatę i złoto. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polacy wierzą w zysk bez ryzyka