Polacy zaczną uciekać na renty

DI, PAP
opublikowano: 06-06-2012, 08:00

Renty mogą się okazać znacznie wyższe niż emerytury po zmianach – informuje "Rzeczpospolita".

Jeśli nie zmienimy zasad wyliczania rent, może się okazać, że w przyszłości będą one wyższe od emerytur. A to będzie oznaczało, że działania, które rząd podjął, by odciążyć budżet w wydatkach na emerytury, takie jak np. wydłużenie wieku emerytalnego, okażą się nieskuteczne. Bo to, co państwo na nich zaoszczędzi, wyda na renty.

"Trzeba jak najszybciej zająć się zmianami w systemie rentowym. Inaczej zbyt wiele osób, zamiast pracować dłużej, będzie uciekać na wcześniejszą, wyższą rentę" - mówi prof. Marek Góra z SGH, współtwórca systemu emerytalnego.

"W ostatnich kilku latach udało nam się drastycznie zmniejszyć liczbę osób, które pobierają to świadczenie z tytułu niezdolności do pracy. Dziś w Polsce jest proporcjonalnie tylu rencistów, co w innych krajach Unii Europejskiej" - mówi Jeremi Mordasewicz, członek rady nadzorczej ZUS, i przypomina, że 20 lat temu było ich u nas trzy razy więcej, niż wynosiła wówczas średnia dla Unii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane