Polacy znają już system emerytalny

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 24-06-1999, 00:00

Polacy znają już system emerytalny

Od grudnia 1998 r. radykalnie wzrosła świadomość Polaków o wprowadzonej w styczniu reformie ubezpieczeń społecznych — wynika z badań, przeprowadzonych w czerwcu przez IQS and Quant Group. Wynika z nich, że 97 proc. osób w wieku 15-75 lat słyszało o reformie. Tylko wśród osób po 50. niczego nie wie o niej 7 proc. Polaków.

Tylko 5 proc. badanych nie słyszało o powszechnych towarzystwach emerytalnych. Najczęściej przyznawały się do tego osoby starsze, z wykształceniem podstawowym, o najniższych dochodach.

Badani, proszeni o spontaniczne wymienienie znanych im towarzystw emerytalnych, podawali najczęściej Commercial Union i Nationale-Nederlanden — ponad 50 proc. wskazań. Kolejne miejsca zajęły: PZU — 41 proc., PKO/Handlowy — 38 proc., Polsat — 30 proc., Zurich Solidarni — 25 proc., AIG — 24 proc., Dom —23 proc. i PBK —19 proc. Znajomość wspomagana okazała się lepsza procentowo, ale kolejność nie zmieniła się. Wyjątkiem było AIG, które spadło z miejsca siódmego na dziesiąte.

Około 20 proc. badanych wybrało już OFE. 15 proc. jeszcze nie przystąpiło do funduszu, ale już dokonało wyboru. Najczęściej typowali CU. Wskazywali także NN, PZU, Bankowy, Zurich Solidarni, AIG i Norwich Union. KO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polacy znają już system emerytalny