Polak robota się nie boi

opublikowano: 10-09-2019, 22:00

Mniej niż mieszkańcy Europy Zachodniej boimy się technologii i jesteśmy bardziej od nich skłonni do nauki nowych kompetencji.

Według Polaków automatyzacja stwarza więcej szans niż zagrożeń — wynika z badania PwC. Odpowiedziało tak 63 proc. spośród 2010 polskich pracowników, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym w 11 krajach na próbie 22 tys. osób. Globalna średnia wynosi 50 proc. Większość, bo 67 proc., respondentów z Polski pozytywnie postrzega wpływ technologii na ich obecną pracę, choć 46 proc. niepokoi się o swoje stanowisko w związku z automatyzacją. To jednak i tak o 10 pkt. proc. poniżej średniej dla świata. Mniej obaw mają tylko mieszkańcy Chin, a najbardziej zaniepokojeni są pracownicy z Australii, Holandii i Francji, gdzie ten odsetek wynosi 60 proc. i więcej.

— 76 proc. prezesów firm na świecie za główne wyzwanie dla rozwoju biznesu uważa dostęp do kluczowych kompetencji. Bardzo wielu szefów przedsiębiorstw, szczególnie w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, mówi o rosnących problemach z rekrutacją pracowników. W Polsce automatyzacja z jednej strony może częściowo rozwiązać problem pogłębiającej się luki na rynku pracy, z drugiej zaś rodzi po stronie pracodawców odpowiedzialność za rozwój umiejętności kadry, która musi nauczyć się pracy w cyfrowym środowisku — mówi Adam Krasoń, prezes PwC na Polskę, Ukrainę i kraje bałtyckie.

Polacy zdają sobie sprawę, że muszą zdobywać nowe kompetencje.

— Pracownicy w Polsce są świadomi zmian, jakie zachodzą w związku z cyfryzacją. Ich praca już teraz wygląda inaczej niż jeszcze kilka lat temu, a tempo transformacji nie zwalnia. W związku z tym większość z nich za oczywiste uznaje konieczność zdobywania nowych umiejętności, dopasowanych do zmieniającejsię rzeczywistości. Chęć podnoszenia kompetencji, a nawet przekwalifikowania, wyraża 89 proc. badanych, przy średniej globalnie na poziomie 77 proc. — mówi Jan Tokarski, partner w PwC.

Polska jest w tej kwestii czwarta, a przodują osoby z Indii, RPA i Chin. Najmniej chętni do nauki są mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec. 87 proc. osób, które wzięły udział w badaniu PwC w Polsce, przyznaje, że aby lepiej zrozumieć nowe technologie, uczestniczy w kursach i szkoleniach (77 proc. globalnie). Dlatego też jedynie 18 proc. respondentów w Polsce (24 proc. globalnie) obawia się, że może nie mieć odpowiednich kompetencji do wykonywania pracy w przyszłości, a 15 proc. twierdzi, że nie będzie w stanie zdobyć nowych umiejętności.

Większość respondentów spodziewa się, że technologia zmieni ich pracę w bardziej odległej perspektywie, 6-10 lat. Średnia dla świata to 76 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy