Polak, Rosjanin – dwa bratanki

Szokująca prognoza an 2018 rok: paliwa

Na noworocznej konferencji główny geolog kraju zapowiada przyśpieszenie prac związanych z badaniem polimetalicznych działek zlokalizowanych na dnie oceanicznym. Deklaruje, zamiar dokapitalizowania spółki Interoceanmetal, która ma koncesję na Pacyfiku, a w której Polska już ma udziały. Jesteśmy nawet gotowi wykupić pozostałych partnerów.

Zapowiedzi budzą emocje, bo eksploracja dna oceanicznego wymaga nakładów idących w miliardy złotych. Nie mniejsza wrzawa towarzyszy informacjom o partnerach w projekcie — w koncesyjnym konsorcjum z Polską są: Bułgaria, Czechy, Kuba, Rosja i Słowacja, czyli kraje dawnego RWPG. Bułgaria i Kuba od razu deklarują brak zainteresowania dalszymi inwestycjami w Interoceanmetal, a po miesięcznym namyśle dołączają do nich Czechy i Słowacja. Rosja natomiast wchodzi w oceaniczny biznes. Interoceanmetal staje się więc spółką polsko-rosyjską — po 50 proc. Prezesem zostaje menedżer, któremu najbliżej do morza, a pośrednio do oceanu, bo wcześniej piastował stanowisko szefa gdańskiej Energi.

Wspólny biznes z Rosją przynosi zwrot w polsko-rosyjskich stosunkach na innych frontach. W dwóch sporach arbitrażowych, które PGNiG toczy z Gazpromem, Rosjanie odpuszczają i zmniejszają nam ceny gazu. Ogłaszają też program dotacji dla rosyjskiego węgla eksportowanego do Polski, dzięki czemu nasze gospodarstwa, walczące w marcu z zimą stulecia, mogą kupować surowiec taniej.

Prawdziwa bomba pojawia się jednak pod koniec roku. W grudniu 2018 r. Gazprom ogłasza, że jest gotów podpisać z PGNiG wieloletnią umowę na dostawy gazu po 2021 r. Nieoficjalnie słychać, że proponowana cena jest tak atrakcyjna, że Polska znajdzie się w ścisłej czołówce krajów mających najlepsze warunki dostaw rosyjskiego gazu. Rząd ma twardy orzech do zgryzienia.

— Ponownie analizujemy ekonomikę budowy połączenia gazowego z Danią i Norwegią — przyznaje przed sylwestrem 2018 r. jeden z członków rządu.

To jedna z naszych szokujących prognoz, tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach)

Przeczytaj inne szokujące prognozy >>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu