Polfa Grodzisk sama oceni swoją wartość

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 10-11-2000, 00:00

Polfa Grodzisk sama oceni swoją wartość

Zarząd Polfy Grodzisk nie czekając na rozpoczęcie przekształceń zamierza wybrać firmę, której zadaniem będzie wycena majątku przedsiębiorstwa. MSP potraktowało tę próbę jako samowolny wybryk państwowego przedsiębiorstwa.

Jeszcze przez sześć dni Grodziskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa czekają na oferty firm zainteresowanych wykonaniem analiz, w których zostanie oszacowana wartość poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa. Przetarg zostanie rozstrzygnięty mniej więcej za dwa tygodnie.

Zaskoczony właściciel

Ogłoszeniem, które ukazało się w ogólnopolskiej prasie, najbardziej zdziwieni byli przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, które nie podjęło jeszcze decyzji o prywatyzacji grodziskiej Polfy. Posunięcie Marka Januchowskiego, dyrektora Polfy, potraktowano jako niepotrzebne wysuwanie się przed szereg.

Zarząd fabryki leków bardzo liczy, że wreszcie rozpocznie się przekształcenie firmy. Dyrektor Januchowski podkreśla jednak, że ogłoszony przetarg na razie nie ma nic wspólnego z rozpoczęciem prywatyzacji.

— Chciałbym się dowiedzieć, ile warta jest część chemiczna, farmaceutyczna i weterynaryjna oraz te składniki majątku, które nie są wykorzystywane w działalności produkcyjnej, np. dom wczasowy w Krynicy. To nie jest wycena do celów prywatyzacyjnych i nie rozpoczyna przekształcenia. Pomoże natomiast w restrukturyzowaniu firmy — tłumaczy Marek Januchowski.

Czterech wspaniałych

Przetarg jednoznacznie zrozumieli jednak również niektórzy przedstawiciele zainteresowanych Polfą firm, którzy odczytali go jako zaproszenie do zbliżającej się prywatyzacji.

Szef Polfy spodziewa się, że wniosek o prywatyzację przedsiębiorstwa trafi do porządku obrad jednego z najbliższych posiedzeń KERM. Podobno został już do komitetu skierowany.

Wojewoda mazowiecki, który pełni funkcję organu założycielskiego Polfy, wystąpił z wnioskiem o prywatyzację zakładu z Grodziska prawie rok temu, na podstawie listów intencyjnych potencjalnych inwestorów. Nieoficjalnie wiadomo, że pisemne propozycje złożyły dwie zagraniczne firmy z branży — słoweński Lek i amerykański Ivax. Przynajmniej jeszcze dwaj inni inwestorzy zadeklarowali swoje zainteresowanie. Prawdopodobnie jest to niemiecki Merck oraz francusko-niemiecka grupa Aventis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polfa Grodzisk sama oceni swoją wartość