Police nie ucieszyły inwestorów giełdowych

Marcin Goralewski
15-07-2005, 00:00

Kurs nie zachwycił inwestorów. Nie powinno się to jednak położyć cieniem na upublicznieniu kolejnej spółki — Puław.

Tylko 2,9 proc. można było zarobić, sprzedając na początku wczorajszej sesji prawa do akcji Zakładów Chemicznych Police. Jeden papier kolejnego debiutanta ze stajni skarbu państwa został wyceniony na 10,60 zł w porównaniu z 10,30 zł w ofercie publicznej.

— Spodziewam się, że w ciągu najbliższych sesji akcje będą wyceniane na blisko 11 zł — mówi Piotr Wiśniewski, analityk Amerbrokers.

Gorszy na początek

Inwestorzy, szczególnie ci, którzy przy zakupie papierów skorzystali z kredytów, nie mają więc wielu powodów do zadowolenia. Czy kolejna słaba oferta publiczna nie popsuje nastrojów tak bardzo, że kolejne trudno będzie przeprowadzić? W ostatnich dniach sierpnia rozpocznie się oferta następnego zakładu chemicznego — Puław. Ma ona opiewać na 300-350 mln zł.

— Skarb państwa postanowił najpierw sprzedać Police, a więc gorszą od Puław spółkę. Rynek spodziewa się, że Puławy zostaną wycenione wyżej. Nie sądzę, by były jakiekolwiek problemy z uplasowaniem emisji — uważa Piotr Wiśniewski.

Bo może być posucha

Analitycy podpowiadają, że inwestorzy mogą chętnie kupować akcje w kolejnych ofertach przygotowywanych przez skarb państwa, obawiając się, że po wrześniowych wyborach przynajmniej przez kilka miesięcy kolejnych okazji nie będzie. Popyt stymuluje też giełdowa hossa. Inwestorzy kupują papiery, chcąc zarobić, zanim skończy się boom.

— O końcu hossy mówi się już od dłuższego czasu. Problem polega na tym, że nie wiadomo, jak długo można tak mówić — zaznacza Piotr Wiśniewski.

Cały czas oferty kończą się też dużymi redukcjami zapisów — w przypadku Polic 76 i 88 proc. w zależności od terminu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Police nie ucieszyły inwestorów giełdowych