Policja ostrzega przed oszustami z Wysp

DI, PAP
10-10-2013, 00:00

Hurtownie spożywcze powinny mieć się na baczności. Oszuści zamawiają towar do Wielkiej Brytanii i za niego nie płacą.

Hurtownie spożywcze z całej Europy stały się celem oszustów, którzy podszywając się pod brytyjskie firmy, zamawiajątowar, za który nie płacą — ostrzegła Komenda Główna Policji. Być może ofiarami stały się także firmy z Polski.

Taką informację otrzymała polska policja. Brytyjczycy rozesłali ostrzeżenie za pośrednictwem Europolu do policji wszystkich krajów UE. Oszuści podszywają się pod znane i duże firmy z Wielkiej Brytanii. Za pośrednictwem e-maili przestępcy kontaktowali się z dostawcami żywności z kontynentu i zamawiali towar. Kontrahenci mogli zweryfikować zdolność kredytową i wiarygodność firmy.

Jednak gdy dochodziło do zamówienia, miejsce dostawy w ostatniej chwili zmieniano. Z reguły wysłane towary trafiały do północnego Londynu. Gdy hurtownicy wysyłali fakturyna adres brytyjskich przedsiębiorstw, te odmawiały zapłaty, twierdząc, że nie uczestniczyły w transakcji. By uniknąć oszustwa, policja radzi polskim przedsiębiorcom, by przed wysłaniem towaru skontaktować się telefonicznie bądź e-mailowo, z główną siedzibą zamawiającego i w ten sposób dodatkowo potwierdzić zamówienie.

— Ważne jest, by zweryfikować adres e-mail. Należy pamiętać, że brytyjskie firmy rzadko korzystają z ogólnodostępnych poczt e-mailowych — podkreśla insp. Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji. Zaznaczył też, że podejrzenia powinna wzbudzić zmiana adresu dostawy już po dokonaniu zamówienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Policja ostrzega przed oszustami z Wysp