Policja tworzy zatory płatnicze

Mariusz Zielke
opublikowano: 2009-01-14 13:00

Komendy Wojewódzkie Policji w całym kraju nie płacą zobowiązań firmom, które wykonywały dla nich w ubiegłym roku usługi i dostawy – wynika z ustaleń „Pulsu Biznesu”. Zatory płatnicze sięgają, według naszych informacji, kilkuset milionów złotych i dotyczą całego kraju.

Nic nie wskazuje na to, że będzie lepiej. W jednej komend poinformowano nas, że Ministerstwo Finansów nie przekazało pieniędzy Komendzie Głównej, więc ta nie mogła zasilić budżetów wojewódzkich.

- Nic nie wskazuje, żebyśmy w styczniu mogli wywiązać się ze zobowiązań. Dziś odbyła się telekonferencja komendanta głównego z komendantami wojewódzkimi i nie przyniosła żadnych nowych informacji. Problem dotyczy całego kraju – poinformowano nas w KWP w Olsztynie.

Do komend zgłasza się masa wykonawców, którym nie zapłacono za sprzęt komputerowy, usługi i inne dostawy.

- W KWP Olsztyn nawet nie pytają o nazwę firmy, którą pan reprezentuje. Informują, że pieniędzy nie ma i na razie nie będzie.

Sprawdziliśmy. Zadzwoniliśmy do KWP Olsztyn i nie przedstawiając się poprosiliśmy o informację. Powiedziano mi, że pieniędzy nie ma i nie będzie.

Rzecznik prasowy KGP, Mariusz Sokołowski, potwierdził nasze informacje. Z kolei inny informator zbliżony do Policji powiedział nam, że brakuje bardzo dużej kwoty – kilkuset milionów złotych.

- Sytuacja jest kryzysowa. Opóźnienia płatności mogą spowodować konieczność zapłaty odsetek, a to jest naruszenie dyscypliny budżetowej. Poza tym, istnieje obawa, że problemy będą się nawarstwiać i pod koniec roku nie będzie kasy na wypłaty – mówi nasz informator.

- Jesteśmy miesiąc do tyłu i to też jest problem. Oczywiście, podejmujemy już działania zaradcze – powiedział nam inny informator.

Wszystkich z podobnymi problemami prosimy o informacje mailowe:
Mariusz Zielke
[email protected]