Polifarb Oliwa nadal łowi inwestorów

Anna Bytniewska
opublikowano: 13-07-1999, 00:00

Polifarb Oliwa nadal łowi inwestorów

Polifarbowi Oliwa z Gdyni kolejny raz nie udało się znaleźć inwestora. Obecnie firma prowadzi negocjacje z czterema firmami.

Inwestorzy kupno Polifarbu uzależnili od przeprowadzenia restrukturyzacji firmy. Na jej przeprowadzenie gdyńska spółka potrzebuje co najmniej 15 mln zł.

Polifarb Oliwa, producent farb przemysłowych, okrętowych i dekoracyjnych, już czwarty raz stara się o pozyskanie inwestora. Firma jest wciąż przedsiębiorstwem państwowym. Zostanie sprywatyzowane poprzez wyodrębnienie dwóch spółek z majątku przedsiębiorstwa i stworzenie małego holdingu.

Poprzednie negocjacje zakończyły się fiaskiem, ponieważ kolejnych inwestorów skutecznie zniechęcała zdecentralizowana infrastruktura zakładu i duży obszar zbędnych gruntów.

— W konsenkwencji zdecydowaliśmy się przeprowadzić częściową restrukturyzację firmy samodzielnie. Skoncentrujemy m.in. produkcję na mniejszej powierzchni, ograniczymy zatrudnienie o 30 proc. Działania te sfinansujemy sprzedając zbędne grunty i budynki. Usytuowanie produkcji w jednym miejscu pochłonie około 15 mln zł — mówi Krzysztof Bruski, prezes Polifarbu Oliwa.

— Zgodnie z założeniami, prywatyzacja będzie przebiegać dwustopniowo. W pierwszej fazie inwestor otrzyma 50 proc., w drugiej kolejne 50 proc. — mówi Krzysztof Bruski.

Obecnie Polifarb Oliwa prowadzi negocjacje z czterema inwestorami. Dwóch z nich to duże zagraniczne firmy z branży, trzeci to grupa polskich podmiotów (bank, firma z branży i przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą detaliczną farb). Czwartym zainteresowanym jest inwestor, który już wcześniej ubiegał się o udziały w kapitale firmy. Nie doszło jeszcze do formalnego złożenia ofert.

— Prowadzimy negocjacje z każdym z inwestorów. Finalizację rozmów przewidujemy na II kwartał 2000 roku — dodaje prezes Polifarbu Oliwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polifarb Oliwa nadal łowi inwestorów