Poligraficzna fuzja czeka na zgodę UOKiK

opublikowano: 17-09-2018, 22:00

Od początku przyszłego roku poligraficzne spółki Reprograf i Grafikus Systemy Graficzne będą działać jako jeden podmiot Reprograf-Grafikus.

Obie stołeczne firmy — Reprograf oraz Grafikus Systemy Graficzne — funkcjonują od kilkudziesięciu lat i obie są znanymi i liczącymi się na krajowym rynku dystrybutorami maszyn, urządzeń oraz materiałów wykorzystywanych na rynku poligraficznym. Teraz zamierzają się połączyć. Jak twierdzi Jacek Kuśmierczyk, współwłaściciel spółki Grafikusa, to pierwsza tak duża fuzja na polskim rynku branży poligraficznej.

— To połączenie to kontynuacja strategicznego planu rozwoju, jaki zapoczątkowaliśmy przez zjednoczenie naszej firmy ze specjalistyczną spółką INK Polska z Wielkopolski — dodaje Jacek Kuśmierczyk.

Do tej fuzji doszło kilka lat temu. Obecnie Grafikus, który powstał w 1986 r., zatrudnia ponad 80 pracowników, w tym wielu wykwalifikowanych specjalistów z segmentu druku offsetowego i fleksograficznego. Oferuje urządzenia znanych światowych producentów dla wszystkich gałęzi poligrafii.

Polski rynek poligraficzny od wielu lat znajduje się w europejskiej czołówce. Wyróżnia się też szybkim wzrostem rzędu 5-6 proc. rok do roku. Większość podmiotów obecnych na tym rynku to jednak małe przedsiębiorstwa lub nawetmikrofirmy, bardzo często sprofilowane drukarnie specjalizujące się w określonym rodzaju druku. Takie najmniejsze spółki to ponad 90 proc. wszystkich podmiotów działających w branży. Tymczasem klienci coraz częściej oczekują kompleksowych usług, które mogliby zlecić jednemu podmiotowi. Ta tendencja jest motorem konsolidacji.

— Od kilku lat obserwujemy zmieniające się trendy na rynku poligraficznym i coraz większy nacisk na połączenie kompetencji i kompleksowej obsługi zleceń — mówi Jolanta Kurowiak, właścicielka Reprografu.

Połączenie obu spółek poligraficznych będzie możliwe po uzyskaniu przez nie odpowiedniej zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu