Polimerowe wyzwania

opublikowano: 10-01-2019, 22:00

Branża tworzyw sztucznych w Europie szczyt koniunktury ma już za sobą. Na razie czeka ją spowolnienie

Światowa produkcja tworzyw sztucznych w 2017 r. wzrosła o 3,9 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego i wyniosła 348 mln ton. Europa (64,4 mln ton), z udziałem 18,5 proc., pozostaje drugim regionem pod względem wielkości produkcji tworzyw sztucznych, ustępując jedynie Chinom, których udział wynosi 29,4 proc. — wynika z raportu PlasticsEurope „Tworzywa sztuczne — fakty”. Przy czym udział Europy spadł z 19,6 proc. w porównaniu do lat poprzednich. Szacunki na 2018 r. przewidują dalszy spadek produkcji o około 1,5 proc., a prognozy na 2019 r. mówią co najwyżej o 0,5 proc. wzroście. Utrwaliła się natomiast dominacja krajów Azji, skąd pochodzi 50 proc. światowej produkcji (wcześniej około 47 proc.).

Opakowania przed budowlanką

Zapotrzebowanie europejskich przetwórców wyniosło w 2017 r. 51,2 mln ton, co oznacza wzrost o około 2,7 proc. Udział sektora opakowaniowego w ogólnym zużyciu tworzyw wyniósł 39,7 proc., budownictwa — 19,8 proc., motoryzacji — 10,1 proc., zaś do branży elektrycznej i elektronicznej — 6,2 proc.

Największy popyt na tworzywa na kontynencie jest w Niemczech — 24,6 proc. europejskiego zapotrzebowania. Na kolejnych miejscach znajdują się Włochy — 14 proc. i Francja — 9,6 proc. Dalej są Hiszpania (7,7 proc.) i Wielka Brytania (7,5 proc.). Polska, z udziałem 6,5 proc., zajmuje szóste miejsce.

Według Eurostatu, bilans handlu zagranicznego przemysłu tworzyw sztucznych w Europie jest dodatni i wynosi ponad 17 mld EUR. Eksport oprócz krajów UE trafia przede wszystkim do Turcji i USA (po 13 proc.) i Chin (12 proc.). Europa importuje tworzywa z USA (18 proc.), Korei Południowej i Arabii Saudyjskiej (po 9 proc.).

Przemysł tworzyw pozostaje ważnym sektorem europejskiej gospodarki. Z tytułu podatków od wynagrodzeń i kosztów ubezpieczeń społecznych, a także podatku od osób prawnych, branża wniosła do finansów publicznych UE 32,5 mld EUR.

— W ostatnim czasie musi sprostać wielu wyzwaniom lokalnym i globalnym. Branża daje zatrudnienie 1,5 mln pracowników w krajach UE (28 plus Szwajcaria i Norwegia), a każde nowe miejsce pracy w przemyśle tworzyw sztucznych daje impuls do stworzenia dwóch dodatkowych w innych branżach. Również w Polsce od ponad 10 lat jest w czołówce najszybciej rozwijających się branż przemysłowych — komentuje Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska.

Wymagania GOZ

Dane dotyczące zagospodarowania tworzyw sztucznych w Europie (za 2016 r.) wskazują, że w odpadach pokonsumenckich znalazło się niemal 27,1 mln ton tworzyw sztucznych. Prawie 73 proc. z nich odzyskano, z czego 31 proc. w recyklingu, natomiast 27 proc. trafiło na wysypiska odpadów. W Polsce, mimo znacznego postępu w ostatnich latach, na wysypiska trafia ponad 44 proc., a recykling i odzysk energii stanowią odpowiednio 26,8 proc. i 29,1 proc.

— Wyzwania, wynikające z wymagań Gospodarki o Obiegu Zamkniętym i Strategii dla Tworzyw Sztucznych, w tym osiągnięcie znacznie wyższych poziomów recyklingu odpadów, mobilizują branżę do intensyfikacji działań na rzecz pełniejszego wykorzystania zasobów. Deklaracje podjęte przez przemysł w ramach Dobrowolnego Zobowiązania Plastics 2030 wskazują na obszary intensyfikacji prac badawczych, podejmowanych w kierunku zwiększenia zdolności do recyklingu wyrobów z tworzyw sztucznych. Bierze się tu pod uwagę między innymi nie tylko nowe zasady ekoprojektowania czy nowe struktury folii wielowarstwowych, ale także praktyczne kierunki udoskonalenia metod sortowania i recyklingu, zarówno mechanicznego, jak i chemicznego. Nie należy zapominać, że New Plastics Economy to wyzwanie nie tylko dla przemysłu, ale też dla innych działów gospodarki i konsumentów — podkreśla Kazimierz Borkowski.

Mniej śmieci w oceanie

To jednak nie wszystko.

— Niedługo przyjęta zostanie przez europejskich legislatorów Dyrektywa Single Use Plastics, która wprowadzi ograniczenia dla wielu produktów konsumenckich używanych masowo w codziennym życiu, takich jak jednorazowe naczynia i sztućce, kubeczki do napojów, ale też środki higieny osobistej. Będzie to wymagało dostosowania się do nowych wymagań przez wszystkich konsumentów, a dla części może nawet oznaczać rezygnację z codziennych rytuałów, takich jak poranna kawa w drodze do pracy w samochodzie czy metrze — uważa dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska.

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły 19 grudnia 2018 r. wstępne porozumienie w celu rozwiązania problemu odpadów morskich u jego źródeł w odniesieniu do 10 produktów z tworzyw sztucznych najczęściej znajdowanych na plażach i do porzuconych narzędzi połowowych.

— Ważne jest, że wraz z uzgodnionymi rozwiązaniami wprowadzamy nowy model biznesowy oparty na obiegu zamkniętym i wskazujemy drogę ku bardziej zrównoważonemu rozwojowi gospodarki — mówi wiceprzewodniczący Frans Timmermans, odpowiedzialny za zrównoważony rozwój.

Nikt nie ma wątpliwości, że rozwiązanie problemu tworzyw sztucznych jest koniecznością.

— W sytuacji, gdy w jednym roku przynosisz rybę do domu w plastikowej torbie, a w następnym roku przynosisz plastikową torbę w rybie, należy działać skutecznie i szybko. Wykonaliśmy zdecydowany krok w kierunku zmniejszenia liczby przedmiotów jednorazowego użytku z tworzyw krążących w naszej gospodarce, naszych oceanach, a wreszcie — w naszych organizmach — podkreśla Karmenu Vella, komisarz ds. środowiska, polityki morskiej i rybołówstwa.

Wstępne porozumienie musi zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Po zatwierdzeniu nowa dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i państwa członkowskie będą musiały dokonać jej transpozycji w ciągu dwóch lat. © Ⓟ

355 mld EUR Takie obroty osiągnął europejski przemysł tworzyw sztucznych w 2017 r.

1,5 mln Tyle osób pracuje w branży tworzyw sztucznych.

60 tys. Tyle firm działa w sektorze, w większości to małe i średnie przedsiębiorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane