Polimery łączą firmy i uczelnie

opublikowano: 27-10-2014, 00:00

Prawie 60 instytucji naukowych i firm będzie współpracować przy rozwoju i komercjalizacji technologii polimerowych.

Centrum Polintegra — tak będzie nazywała się pionierska na polskim gruncie platforma współpracy biznesu i nauki, którą dziś oficjalnie uruchomi 26 jednostek naukowych i 31 firm z całego kraju przy doradczym wsparciu PwC. Jej głównym celem ma być ogólnokrajowa koordynacja prac nad innowacyjni technologiami, wykorzystującymi polimery i biopolimery, a także ich późniejsza komercjalizacja. Centrum ma zajmować się też m.in. pozyskiwaniem dotacji dla konkretnych projektów w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-20, poszukiwaniempartnerów zagranicznych i opracowaniem strategii dla sektora.

Idea stworzenia centrum wyszła od trzech instytutów badawczych: łódzkiego Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej z Kędzierzyna i stołecznego Instytutu Chemii Przemysłowej. Jeszcze w kwietniu, podczas konferencji zorganizowanej w Ministerstwie Gospodarki, instytuty zaprosiły do współpracy firmy z całego kraju. Wśród przedsiębiorstw zaangażowanych w tworzenie Polintegry są m.in. Maspex Wadowice, zakłady chemiczne w Alwerni, notowany na NewConnect Bioerg, produkujący granulaty Granpol czy spółka Silikony Polskie z Nowej Sarzyny. Przedsiębiorcy i instytuty badawcze za pośrednictwem Centrum Polintegra mają także współpracować z ministerstwami (projekt już wspierają resorty gospodarki, nauki oraz infrastruktury i rozwoju), Narodowym Centrum Badań i Rozwoju czy samorządami lokalnymi. Sztuczne i naturalne polimery znajdują zastosowanie niemal we wszystkich gałęziach gospodarki. Są m.in. podstawowym budulcem sztucznych tworzyw czy tkanin i znajdują szerokie zastosowanie m.in. w branżach opakowaniowej, budowlanej, meblowej, motoryzacyjnej, rolnictwie czy medycynie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polimery łączą firmy i uczelnie