Polisa KUKE po zmianach

opublikowano: 20-08-2013, 00:00

Nowe warunki w Polisie na wschód. Zmieniły się m.in. zapisy dotyczące czasu na postanie szkody i wypłatę odszkodowania.

KUKE przygotowała nowe ogólne warunki gwarantowanych przez skarb państwa ubezpieczeń krótkoterminowych należności w zakresie polisy obrotowej. Nowe OWU Polisy na Wschód zostały zatwierdzone przez ministra finansów i weszły w życie 18 sierpnia 2013 r. Wspomniana polisa umożliwia polskim przedsiębiorcom ubezpieczenie należności w kredycie kupieckim od kontrahentówz krajów o podwyższonym ryzyku politycznym, np. Rosji, Białorusi czy Kazachstanu.

W porównaniu z dotychczasowymi OWU, zmodyfikowano m.in. zapis dotyczący czasu na powstanie szkody i wypłatę odszkodowania — data powstania szkody w przypadku opóźnienia w płatności ustalona została na 90 dni od daty złożenia wniosku o interwencję. Ponadto teraz możliwy jest wybór udziału własnego dla polisy na poziomie 5 albo 10 proc., od którego uzależniony będzie poziom stawki ubezpieczenia.

Likwidacja szkód ze wszystkich zgłoszonych na wniosku o interwencję należności będziesię odbywać w jednym terminie. Data powstania szkody w wyniku opóźnienia płatności będzie liczona od daty otrzymania wniosku o interwencję. Kwoty odzyskane po wypłacie odszkodowania będą pokrywać własne należności stron w przypadku regresu prowadzonego odrębnie, a przy wspólnym regresie kwoty odzyskane zaliczane będą proporcjonalnie do wartości należności ubezpieczającego i KUKE na dzień wypłaty odszkodowania.

Zniesiony został obowiązek zapłaty składki zwrotnej pobieranej dotychczas przy zawarciu umowy ubezpieczenia. W jej miejsce wprowadzono składkę minimalną od limitu. Do tego waluty obce będą przeliczane na złoty polski na podstawie kursu zastosowanego w księgach rachunkowych klientów dla należności wynikających z danej waluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu