Polisy na wakacje nie są zbyt drogie

Łukasz Świerżewski
22-06-2001, 00:00

Polisy na wakacje nie są zbyt drogie

Wyjeżdżając samochodem na wakacyjny wypoczynek za granicę nie można zapomnieć o polisie zielona karta. Dodatkowo warto wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia, assistance i następstw nieszczęśliwych wypadków. Łączny koszt polisy dla trzyosobowej rodziny z samochodem nie powinien przekroczyć 350 zł.

Osoby podróżujące z biurami podróży nie martwią się zwykle o ubezpieczenie. Podstawowy pakiet jest bowiem wliczony w cenę wycieczki. O wykupieniu ubezpieczenia nie powinny jednak zapominać osoby samodzielnie wyjeżdżające na wypoczynek.

W pakiecie lub osobno

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje turystom produkty pakietowe. Są to Wojażer w PZU, Warta Travel w Warcie, Hestia Podróże w Ergo Hestii czy Atlas i Globtroter w Allianz. W skład pakietów wchodzą zawsze ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Często uzupełnione są one polisą chroniącą przed skutkami utraty bagażu.

Koszt pakietu jest o około 30 proc. niższy od łącznej ceny wykupywanych osobno polis składowych. Towarzystwa oferują też możliwość wykupienia jednego ubezpieczenia dla całej rodziny, co pozwala na kolejne oszczędności.

Kosztowny szpital

Największym finansowym niebezpieczeństwem podczas zagranicznego wyjazdu jest nagła choroba lub wypadek. Za granicą turysta nie jest bowiem objęty obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym i koszty ratownictwa, wizyt lekarskich lub co gorsza pobytu w szpitalu musi pokrywać sam. Usługi medyczne są zaś w krajach zachodnich niezwykle drogie.

Z tego powodu najważniejszą polisą, o której kupnie nie wolno zapomnieć przed wyjazdem, jest ubezpieczenie kosztów leczenia.

Zdaniem Joanny Złomaniec, agenta ubezpieczeniowego, jest to też najczęściej kupowane przez wyjeżdżających za granicę turystów ubezpieczenie. Posiadanie ubezpieczenia kosztów leczenia nie gwarantuje w każdej sytuacji zwrotu środków przeznaczonych na leczenie. Towarzystwo zwraca tylko koszty pomocy w razie nagłego zachorowania lub wypadku. Nie można więc na koszt towarzystwa podleczyć choroby przewlekłej lub alergii. Jeżeli jednak ubezpieczonemu przytrafi się nagły, zagrażający życiu atak choroby towarzystwo zapłaci za pomoc lekarską.

Usługi medyczne opłacane przez ubezpieczyciela to konsultacje, zabiegi i lekarstwa, badania niezbędne do rozpoznania lub leczenia choroby, pobyt w szpitalu niezbędny przed powrotem do kraju, transport medyczny. Towarzystwa niechętnie płacą natomiast za usługi stomatologiczne. W PZU ubezpieczeniem objęte są tylko koszty wizyty u dentysty do wysokości 70 USD, czyli około 280 zł.

Ze względu na wysokie koszty leczenia nieodzowne jest zwrócenie uwagi na wysokość sumy ubezpieczenia. W standardzie wynosi ona około 10 tys. USD, co może okazać się niewystarczające. W razie dalekiej podróży do tak drogich państw jak USA czy Kanada, suma ubezpieczenia powinna przekraczać 30 tys. USD.

Turysta z asystą

Z ubezpieczeniem kosztów leczenia związana jest usługa assistance. Oferują ja duże towarzystwa mające doświadczenie w obsłudze turystów za granicą.

Usługa assistance gwarantuje klientom pomoc techniczną i często prawną w razie wypadku lub ciężkiego zachorowania. W części towarzystw dopiero po wykupieniu usługi assistance ubezpieczyciel pokrywa koszty transportu chorego lub zwłok do kraju.

Turysta, który chce mieć zapewnioną pomoc niemal w każdej sytuacji, jaka może zdarzyć się za granicą, powinien wykupić oddzielne, rozbudowane ubezpieczenie assistance, np. super Assistance Tourist w PZU. Towarzystwo zapewnia wtedy także organizację i pokrycie kosztów hoteli i podróży rodziny poszkodowanego, opiekę nad małoletnimi dziećmi, pomoc prawną, zwrot wyjątkowych kosztów poniesionych przez rodzinę. Wszechstronną pomoc na wypadek kłopotów, które mogą przytrafić się podczas podróży samochodem, zapewnia ubezpieczenia Moto-Assistance Warty.

Z wypadkiem lub chorobą związane jest też ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Oferowane jest ono standardowo przez towarzystwa zajmujące się ochroną ryzyk w podróży. Polisę NNW warto wykupić nawet, jeżeli będziemy wypoczywać w kraju.

Na własne ryzyko

Wyjeżdżając na wakacje najtrudniej ubezpieczyć bagaż. Towarzystwa oferują taką polisę niechętnie i w zasadzie tylko w pakietach. Zakres tego rodzaju ochrony jest przy tym niski. Ubezpieczyciele gotowi są odpowiadać tylko za bagaż pozostawiony w sejfach, oddany do przewozu na podstawie dokumentów podróży albo znajdujący się w bezpiecznym pokoju hotelowym. Większość przypadków, kiedy podczas urlopu bagaż ginie — najczęściej np. z namiotu — nie jest objęta ochroną przez towarzystwo.

Łukasz Świerżewski

l.swierzewski@pb.pl tel. (22) 611-62-49

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polisy na wakacje nie są zbyt drogie