Polisy OC będą dużo droższe

TB
opublikowano: 04-08-2006, 00:00

Ceny obowiązkowych polis OC wzrosną w przyszłym roku o 20-30 proc. Haracz trafi do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, w którym skonkretyzowało swoje plany pokrywania kosztów leczenia ofiar wypadków komunikacyjnych.

Resort chce, aby od przyszłego roku zakłady ubezpieczeń przekazywały do Narodowego Funduszu Zdrowia 20 proc. opłaconych składek wynikających z umów obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Podobną opłatę ma uiszczać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) z kar, jakie nakłada na kierowców, którzy nie wykupili polis OC.

Ministerstwo chce mieć pełną kontrolę nad tymi pieniędzmi. Towarzystwa sprzedające polisy OC miałyby co miesiąc (do 15 każdego miesiąca) informować o tym, jaki przypis uzyskały z takich umów. Należy się spodziewać, że raporty (dotyczące opłat karnych) będzie składać również UFG.

To nie jedyny nowy haracz nałożony na ubezpieczycieli. Zgodnie z przedłożonym projektem, mieliby oni także przekazywać na rachunek budżetu państwa co miesiąc opłatę wysokości 0,25 proc. sumy podwyższonych składek.

Minister zdrowia chce również ukarać finansowo kierowców, którzy zostali skazani za prowadzenie pojazdu po pijanemu. Proponuje, aby płacili oni przez pięć lat trzy krotnie wyższe składki niż pozostali właściciele aut. Przed zawarciem umowy przyjdzie złożyć oświadczenie, że nie było się karanym za takie przestępstwo. W razie odmowy zakład ubezpieczeń może nie podpisać z nami kontraktu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu