Polityczna zgoda na wielką strefę

opublikowano: 20-03-2018, 22:00

Wszystkie kluby sejmowe poparły skierowanie do komisji i dalsze prace nad projektem „cała Polska jedną wielką strefą ekonomiczną”.

NIE TAK SZYBKO
NIE TAK SZYBKO
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, którym kieruje Jadwiga Emilewicz, liczyło, że ustawa o wspieraniu nowych inwestycji wejdzie w życie w kwietniu. Choć pierwsze czytanie przeszło gładko, tego terminu raczej nie uda się dotrzymać.
Fot. Marek Wiśniewski

Okazuje się, że jedna ze sztandarowych koncepcji premiera Mateusza Morawieckiego — uczynienie z terytorium całego kraju wielkiej strefy ekonomicznej nie budzi politycznych kontrowersji. Wszystko wskazuje na to, że projekt ustawy o wsparciu nowych inwestycji gładko przejdzie przez parlament i wkrótce wejdzie w życie. Do takiego wniosku prowadzi pozytywny stosunek do projektu partii opozycyjnych,zaprezentowany podczas jego wczorajszego pierwszego czytania. Nie dość, że żadne z ugrupowań nie domagało się odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu, to przedstawiciele wszystkich klubów zgodnie opowiedzieli się za dalszymi nad nim pracami.

Mirosława Nykiel, posłanka Platformy Obywatelskiej, podkreśliła, że intencje rządu są dobre. Wskazała tylko na jedno małe „ale”.

— Jesteśmy za skierowaniem projektu do sejmowej komisji, ale pod warunkiem, że przedstawione będzie wkrótce rozporządzenie określające system ulg podatkowych dla inwestorów — powiedziała Mirosława Nykiel.

To oczekiwanie na pewno zostanie spełnione, ponieważ celem ustawy jest przyznawanie inwestorom ulg w podatku dochodowym, które mają być określone właśnie w rozporządzeniu.

— Polska powinna być jedną wielką strefą ekonomiczną wspierającą wszystkich inwestorów, a szczególnie małych i średnich. Jesteśmy za dalszymi pracami nad projektem, aby ustawa weszła jak najszybciej — mówił Błażej Parda, poseł Kukiz ’15.

Projekt uzyskał poparcie Jerzego Meysztowicza z Nowoczesnej oraz Mirosława Kasprzaka, prezentującego stanowisko PSL. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji ma zastąpić regulacje o specjalnych strefach ekonomicznych, gdy te wygasną w 2026 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane