Polityka coraz mniej straszy

Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ
opublikowano: 11-06-2018, 17:28
aktualizacja: 11-06-2018, 17:30

Po burzliwym weekendzie, kiedy Donald Trump nieoczekiwanie wycofał podpis pod deklaracją na koniec szczytu G7 w Kandzie, wydawać się mogło, że początek tygodnia przebiegać może w gorszych nastrojach. Tak się jednak nie stało i choć na GPW dominowały spadki, to był to raczej wyjątek od reguły.

Od dawna wiadomo, że jedność państw Zachodu jest coraz bardziej fikcyjna, a jedną z istotnych osi sporu jest polityka handlowa. W tym względzie uzgodniony przez przywódców państw G7 komunikat na koniec ich spotkania był próbą kompromisowego przedstawienia różnych racji. Niestety ostatecznie nie udało się i jego oficjalnie przyjąć, gdyż prezydent USA czując się obrażonym przez premiera Kanady wycofał swoją akceptację dla ostatecznego komunikatu po spotkaniu. Negatywna reakcja na to wydarzenie była ograniczona i krótkotrwała. Jedynie początek sesji w Azji był lekko spadkowy. Później jednak zniżki ograniczały się już do spółek transportowych, które mogą najsilniej odczuć konsekwencje tarć handlowych.

W Europie początek sesji był już bardziej optymistyczny. Wiązać to można było z pierwszym wywiadem, jaki udzielił nowy minister gospodarki Włoch gazecie Corriere della Sera. Wskazywał on na chęć skupienia się na reformach strukturalnych, które miałyby zwiększyć inwestycje oraz zatrudnienie w gospodarce i przez to poprawić koniunkturę. Ponadto wskazywał, że nowy rząd nie ma żadnych zamiarów opuszczenia strefy euro, a założone jeszcze przez poprzednią ekipę cele redukcji relacji zadłużenia do PKB na ten i przyszły rok mają zostać utrzymane.

Te słowa doprowadziły do spadku rentowności włoskich obligacji i dynamicznego wzrostu indeksu giełdy w Mediolanie o ponad 3%. W Europie pozytywnie wyróżniały się banki i podobnie było też na GPW. Dodatkowym impulsem dla rodzimego rynku mogła być informacja prasowa o możliwej zmianie na stanowisku ministra energii. Tym samym drożały akcje spółek energetycznych. Początkowo dokładała się do tego zwyżka cen akcji CD Projektu, który po raz pierwszy pokazał zwiastun gry "Cyberpunk 2077". Szybko jednak poranne wzrosty ustąpiły miejsca spadkom. Na wartości traciły spółki odzieżowe, paliwowe oraz wydobywcze. Najsłabszym komponentem głównego indeksu okazał się jednak początkowy prymus, czyli CD Projekt, którego akcje przy dużych obrotach straciły na wartości ponad 4%.

Ostatecznie indeks WIG20 osunął się o 0,7% i zamknął się poniżej poziomu 2250 pkt. Zniżce towarzyszyła jednak skromna aktywność, od której jedynym wyjątkiem był CD Projekt. Tym niemniej na tle pozostałych rynków wyróżnialiśmy się negatywnie, choć w praktyce podobnie słabszą postawę widać było na parkietach naszego regionu. Podobnie było w piątek, co by oznaczało, że po okresie lepszego sentymentu do Europy Środkowo-Wschodniej, ostatnie dni przynoszą jego schłodzenie, co nie ma większego związku z globalnymi napięciami politycznymi.      
             

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ

Polecane