Polityka nadal bije w rynek obligacji

Marek Knitter
opublikowano: 16-06-2003, 00:00

Najważniejszym wydarzeniem dla rynku obligacji będzie środa. W tym dniu odbędzie się ostatni przetarg 5-letnich obligacji serii PS0608. Wyniki aukcji pozostają pod wielkim znakiem zapytania ze względu na wciąż napiętą sytuację polityczną.

Dziś inwestorzy, zainteresowani papierami skarbowymi do jednego roku, będą mogli wziąć udział w kolejnej aukcji rocznych bonów. MF zaoferuje papiery o wartości 800 mln zł. Na ostatnim przetargu rentowność rocznych papierów spadła do rekordowego poziomu 4,5 proc. Po przepychankach na scenie politycznej sentyment na rynku nie jest już tak dobry. Znaczny wzrost rentowności ograniczony jest jednak niewielką ofertą tych papierów. Dziś opublikowane będą też dane o inflacji. Należy spodziewać się, że jej dynamika w maju była nieznacznie wyższa niż w kwietniu i wyniesie 0,5- -0,6 proc. licząc rok do roku. Niewielki wzrost tego wskaźnika przemawia za kolejną redukcją stóp procentowych. Poniedziałek to również dzień, w którym MF poda wartość podaży papierów na środowy przetarg obligacji. Resort obawiając się spadku popytu może ograniczyć podaż do 2-3 mld zł. Z kolei jutro GUS opublikuje dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu. Należy spodziewać się potwierdzenia trendu wzrostowego. W tym roku w maju była większa liczba dni pracujących niż w 2002 r. Rynek spodziewa się, że produkcja licząc rok do roku w maju wyniosła 9,4-10 proc.

W środę, zgodnie z wcześniejszymi planami MF, odbędzie się ostatni przetarg 5-letnich papierów PS0608. Średnia rentowność powinna być zbliżona do rynkowej. Jednak ze względu na ryzyko polityczne w kraju nikt nie jest wstanie przewidzieć, w którą stronę pójdą notowania obligacji. Najważniejszym barometrem ewentualnego sukcesu środowego przetargu będą pierwsze sesje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polityka nadal bije w rynek obligacji