Polityka nadal ma wpływ na ceny

Marek Knitter
24-02-2004, 00:00

Kolejny przetarg bonów skarbowych zakończył się lekkim wzrostem cen. Podaż rocznych papierów wynosiła 1,1 mld zł, a popyt na nie wyniósł ponad 3,11 mld zł. Inwestorzy zażądali wyższej marży za ryzyko, więc rentowność bonów wzrosła do 5,820 proc. z 5,799 proc. na poprzednim przetargu. Na następnej aukcji, 1 marca, resort finansów zaoferuje ponownie bony roczne o wartości 1,0 mld zł.

Piątkowa debata w Sejmie dotycząca ustawy VAT spowodowała wzrost cen obligacji na rynku wtórnym. Jednak już samo wieczorne głosowanie ujawniło niespójność wśród posłów SLD. Sytuacja ta zaniepokoiła inwestorów. Ich zdaniem, stawia to pod znakiem zapytania głosowanie nad planem wicepremiera Jerzego Hausnera.

W poniedziałek przed południem na rynku wtórnym rentowność obligacji była już wyższa o blisko 10 pkt bazowych niż w piątek na zamknięciu. Mimo braku negatywnych informacji zarówno z zagranicy, jak i z z polskiej sceny politycznej, ceny pozostały praktycznie na niezmienionym poziomie. Po godzinie 15.00 rentowność dwuletnich obligacji wynosiła 6,31 proc., pięcioletnich — 6,81 proc., a 10-letnich — 6,83 proc. Dziś na dwudniowym posiedzeniu zbiera się w nowym składzie Rada Polityki Pieniężnej. Rynek nie oczekuje zmian w polityce monetarnej. Inwestorzy będą jednak pilnie analizowali pierwsze wypowiedzi nowych członków rady.

Koniec tygodnia może okazać się bardzo gorący dla rynków finansowych. W piątek wicepremier Jerzy Hausner ma przedstawić Platformie Obywatelskiej (PO) projekty ustaw, które wchodzą w skład planu oszczędnościowego. Pierwsze ewentualne komentarze polityków mogą znacząco wpłynąć na rynek walutowy i obligacyjny. Inwestorzy oczekują kompromisu między rządem a PO. Jeśli jednak tak się nie stanie, należy spodziewać się kolejnego silnego tąpnięcia na obu rynkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polityka nadal ma wpływ na ceny