Czytasz dzięki

Polityka w centrum uwagi inwestorów na rynku złota

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.
opublikowano: 28-09-2020, 10:45

Początek bieżącego tygodnia na rynku złota jest okresem uspokojenia nastrojów po ubiegłotygodniowych, znaczących zniżkach. Notowania złota poruszają się obecnie w okolicach 1860 USD za uncję, czyli na podobnym poziomie co pod koniec poprzedniego tygodnia.

Sytuacja na rynku kruszcu nadal jest wyraźnie powiązana z notowaniami amerykańskiego dolara. Na początku bieżącego tygodnia wartość USD przestała piąć się w górę i zawisła w konsolidacji, co pozwoliło notowaniom kruszcu na pojawienie się spokojniejszych sesji.

Niemniej, najbliższe tygodnie zarówno na rynku USD, jak i tym samym na rynku złota, mogą być nerwowe. W centrum uwagi inwestorów najprawdopodobniej zacznie być sytuacja polityczna w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej – zbliżające się wybory prezydenckie. Dziś i jutro ton będzie nadawać wyczekiwanie na pierwszą debatę prezydencką Trump-Biden, która ma mieć miejsce właśnie we wtorek. Ponadto, nieustannie uwagę inwestorów przyciąga kwestia nowego programu stymulacyjnego w USA, który nadal nie został ustanowiony ze względu na polityczne nieporozumienia.

Niepewność związana z sytuacją polityczną i gospodarczą na świecie nieustannie sprzyja jednak wzrostom cen złota w długoterminowej perspektywie. Na razie, po pierwszym dynamicznym ruchu wzrostowym i osiągnięciu historycznych rekordów cen złota, mamy do czynienia z korektą, jednak, jak na razie, nie zmienia ona uwarunkowań na rynku złota w ujęciu kilku- i kilkunastomiesięcznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.

Polecane