Polka na czele Providenta

opublikowano: 21-11-2017, 22:00

Po raz pierwszy w historii firmy w Polsce Brytyjczycy oddali stery lokalnemu menedżerowi — Providentem pokieruje Agnieszka Kłos.

Niewiele brakowało, a trzy lata temu Agnieszka Kłos, wtedy szefowa sprzedaży, odeszłaby z Providenta do jednej z dużych internetowych firm pożyczkowych. Udało się ją zatrzymać w zamian za miejsce w zarządzie. Teraz zostaje numer jeden w firmie, która jest liderem rynku pożyczkowego w Polsce. Agnieszka Kłos przejmuje stery od Davida Parkinsona, wieloletniego szefa firmy w Polsce, co ma wymiar symboliczny, bo po raz pierwszy w 20-letniej historii pożyczkodawcy na naszym rynku zarządem pokieruje Polak, a raczej Polka.

IPF liczy, że Agnieszka Kłos, nowa szefowa Provident Polska, łatwiej znajdzie wspólny język z regulatorami rynku i nadzorcą oraz tchnie nowego ducha we wciąż bardzo mocny (Provident zatrudnia kilka tysięcy osób, a w 2016 r. miał 69 mln GBP zysku — ponad 300 mln zł), ale słabnący biznes.
Zobacz więcej

NA TRUDNE CZASY:

IPF liczy, że Agnieszka Kłos, nowa szefowa Provident Polska, łatwiej znajdzie wspólny język z regulatorami rynku i nadzorcą oraz tchnie nowego ducha we wciąż bardzo mocny (Provident zatrudnia kilka tysięcy osób, a w 2016 r. miał 69 mln GBP zysku — ponad 300 mln zł), ale słabnący biznes. Marek Wiśniewski

— Jestem związana z firmą od 11 lat, znam ją bardzo dobrze, pracowałam w kilku kluczowych departamentach: finansów, rozwoju biznesu, przez ostatnie 1,5 roku w sprzedaży. Moje doświadczenie obejmuje szeroki zakres aktywności firmy i jestem przekonana, że stanowi to dużą wartość dla niej. Stanowisko obejmę 1 stycznia.

David Parkinson, mój obecny szef, przejdzie na stanowisko dyrektora regionu Europa Północna, która wbrew nazwie obejmuje Polskę i Czechy. Nadal będziemy więc współpracować i realizować strategię, którą stworzyliśmy wspólnie. Rynek pożyczkowy w Polsce jest trudny i nie zanosi się, że będzie łatwiejszy, ale działamy na nim 20 lat i udowodniliśmy, że potrafimy podążać za klientem — mówi nowa prezes Provident Polska.

Zmiana może też wynikać z faktu, że Brytyjczycy, którzy po latach doskonałej passy w Polsce — Provident jest koniem pociągowym całej grupy IPF, generując ponad połowę zysku — w ostatnim okresie zaliczali wpadkę za wpadką. Najpierw przegapili, a potem zignorowali rozwój rynku pożyczek internetowych. Potem wdali się w batalię regulacyjną z chwilówkami internetowymi, próbując przeforsować w Sejmie korzystne dla siebie zapisy w ustawie o kredycie konsumenckim. Bez powodzenia.

Ostatnio mają na pieńku z fiskusem, który zakwestionował rozliczenia podatkowe z 2011 r. I wreszcie — w Sejmie kończą się prace nad ustawą CIT, która mocno uderzy w wynik Providenta. Ponadto cały czas traci on rynek, bo model sprzedaży oparty na pożyczkach udzielanych przez agenta w domu klienta powoli się wyczerpuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu